Starobní důchody podléhají dani jen výjimečně
Životní úroveň důchodců není vysoká
Starobní důchody a důchodové příjmy vůbec podléhají zdanění jen zcela výjimečně. Daň se platí pouze u nadprůměrně vysokých důchodů, ale takového důchodu u nás dosáhne jen mizivé procento penzistů. Od daně z příjmu jsou běžné důchody osvobozeny a zdravotní pojištění mají důchodci hrazeno státem, takže by se mohlo říci, že důchodce si může užívat zaslouženého odpočinku plnými doušky. Ale jaká je životní úroveň důchodců? Je možné si ze státní penze žít na přiměřené úrovni?
Má se důchodce lépe než zaměstnaný?
Jak se budeme mít v důchodu a co si budeme moci dovolit? Jak se změní náš příjem v porovnání se zaměstnáním? To jsou otázky, které zajímají poměrně velkou skupinu občanů. Protože důchody se nedaní, mohou se porovnávat pouze s čistou mzdou. Minimální mzda pro rok 2014 je 8 500 Kč měsíčně. Minimální čistý měsíční důchod není definován přesnou částkou. Záleží na získané době pojištění a dosahovaném příjmu. Minimální odpracovaná doba pojištění je v roce 2014 stanovena na 30 let. Minimální čistá mzda dosahuje výše přibližně 7 500 Kč a minimální starobní důchod se pohybuje ve výši kolem 6 200 Kč.
Záleží na výši důchodu
Zásadní pro výši důchodu je tedy odpracovaná doba pojištění a osobní vyměřovací základ, který vychází z průměrné mzdy. Průměrnou mzdou se myslí průměrná mzda v současné hodnotě za odpracované roky. V roce 2014 jsou rozhodnými roky pro výpočet důchodu 1986 až 2013. Do doby pojištění náleží řádná doba pojištění, ale i náhradní doba pojištění za dobu péče o děti, výkon vojenské služby nebo studium před rokem 2010. Nesmíme ale zapomínat na princip solidarity, který v naší zemi platí a redukuje výši osobního vyměřovacího základu a v důsledku toho mají lidé s nízkými příjmy důchod vyšší a lidé s vyššími příjmy důchod nižší. Lidé s nadstandardními příjmy nad 25 500Kč měsíčně platí ze svého důchodu daň z příjmu.
Zaměstnancům s nízkým příjmem bude v důchodu lépe
Můžeme tedy obecně říci, že snížení životní úrovně více dopadne na lidi, kteří v zaměstnání měli vysoké výdělky. Životní úroveň s odchodem do důchodu klesá přibližně o 38,8%. Skutečný pokles životní úrovně v důchodu neovlivňují jen příjmy, ale mnoho dalších faktorů, kterými jsou třeba rodinné prostředí, zdravotní stav, vývoj inflace, sociální politika a další. Pokles životní úrovně lze alespoň částečně zmírnit svým přístupem k životu.
Podobné články
OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění
V současné době se stále více osob setkává s problematickou situací, kdy se jim blíží důchodový věk, ale nárok…
Více informacíDaňový bonus na děti důchody nezvyšuje ani nesnižuje
Stát poskytuje daňový bonus na děti pracujícím rodičům s nejnižšími příjmy. Tento bonus je jakousi odměnou…
Více informacíPři práci během mateřské či rodičovské je třeba si zajistit, aby výdělek nesnížil budoucí důchod
Možná to někoho překvapí, ale práce během mateřské či rodičovské dovolené může negativně působit, nebo…
Více informacíPrůměrný starobní důchod by od ledna 2024 měl činit 20 700 Kč
Od ledna 2024 se opět zvýší všechny druhy důchodů, vzrostou tedy kromě důchodů starobních i ty invalidní…
Více informací