Statut spolupracující osoby může být řešením situace se zaměstnáváním pro manžele živnostníky
Aby rodinná živnost fungovala a prosperovala, bývá často potřeba zapojit do podnikání i partnera. Zákoník práce zatím ale nedává možnost osobám samostatně výdělečně činným zaměstnávat své partnery. Jak se v takové situaci zachovat. Řešením je udělat z manžela nebo manželky oficiálně spolupracující osobu.
Zaměstnávání je možné formou spolupracující osoby
Zákoník práce neumožňuje vznik pracovně-právního vztahu mezi manžely. Paragraf 318 uvedeného zákoníku stanoví danou situaci za nemožnou, ale problém je možné vyřešit tím, že druhý z manželů bude zaměstnán jako spolupracující osoba. Statut spolupracující osoby zákon povoluje a navíc může partnerům přinést daňové úlevy. Manžel či manželka, jenž má statut spolupracující osoby, má ale také stejná práva a povinnosti jako všechny osoby samostatně výdělečně činné. Stává se spolupracovníkem a má na sebe převedenu část příjmů a výdajů z podnikání. Spolupracující osoba může kromě spolupráce, pracovat pro jiného zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr. V tom případě je spolupráce brána jako vedlejší samostatná výdělečná činnost, což přináší výhody. K výhodám patří, že v uvedené situaci spolupracující osoba sociální pojištění do limitu neplatí vůbec, a zdravotní pojištění platí ze skutečného vyměřovacího základu a ne z minimálního vyměřovacího základu.
Spoluprací vzniká povinnost k úřadům
Když se manžel či manželka stane spolupracující osobou je potřeba si uvědomit, že s uvedeným krokem přichází i nevyhnutelná oznamovací povinnost vůči úřadům. Oznamovací povinnost musí být uskutečněna ve lhůtě 8 dnů od doby, kdy spolupráce oficiálně nastala. Osmidenní lhůta se týká oznámení příslušné skutečnosti na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Příslušnému finančnímu úřadu se spolupráce musí oznámit do 30 dnů. Spolupracující osoba musí také povinně podávat daňová přiznání za příslušná období.
Jak bude spolupráce vypadat z pohledu zákona
Rozdělení příjmů a výdajů u spolupracujících osob řeší zákon o dani z příjmu fyzických osob v § 19. Příslušný paragraf uznává jako spolupracující osobu nejen manžela nebo manželku poplatníka, ale též osobu, která žije s uvedeným poplatníkem ve společné domácnosti. Spolupracující osoba smí mít nejvýše 30 % podíl na příjmech a výdajích. Částka připadající na spolupracující osobu nesmí v celku překročit 180 000 Kč za celé zdaňovací období a 15 000 Kč za každý započatý měsíc spolupráce.
Komu se vyplatí být spolupracující osobou
Jak jsme uvedli výše, být spolupracující osobou se vyplatí v případě vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebo manželkám na mateřské či rodičovské dovolené, ale také studentům.
Výhodou institutu spolupracující osoby je že tato osoba nemusí mít svůj živnostenský list.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informací