Stravenkový paušál má také svá drobná úskalí a nectnosti v oblasti daní a exekucí
Stravenkový paušál neboli peněžní příspěvek na stravování zaměstnanců patří mezi největší novinky, které přinesl rok 2021 do oblasti vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Zaměstnancům mohou nově přímo penězi přispět na stravu i zaměstnavatelé, pro které byl takový krok dříve příliš administrativně náročný, nebo prostě nechtěli podporovat stravenkové firmy. Využívání uvedené novinky zatím však zaměstnavatelé nepraktikují v tak hojné míře, jak se čekalo, systém má totiž, kromě výhod i některé své stinné stránky, které je třeba hlídat.
Stravenkový paušál nemusí být na straně zaměstnance úplně vždy bez daně. Pokud zaměstnavatel přispívá více, než je určitý limit, o daň a odvody být postaráno musí
Stravenkový paušál čili příspěvek na stravování zaměstnance v hotových penězích, se od 1. 1. 2021 stal jednou ze tří možností, jak mohou zaměstnavatelé na stravu svých zaměstnanců přispět. I nadále zůstává zaměstnavatelům možnost poskytovat zaměstnancům zvýhodněné stravování ve firemních jídelnách nebo jim poskytovat stravenky případně i kombinovat uvedený paušál a stravenky.
Ještě koncem loňského roku to vypadalo, že na poskytování peněz na stravování v hotovosti přejde velká většina zaměstnavatelů co nejrychleji, aby si ulevili od administrativy a zbavili se poskytování provize, která není zcela zanedbatelná.
Jenže skutečnost je vždy od předpokladů trochu odlišná a potvrzuje se to i v tomto případě. Zaměstnavatelé zatím spíše než uvedenou novinku využívají vyzkoušené prostředky a zavedení příspěvku na stravování v peněžní formě teprve zvažují a konzultují s odborníky či zaměstnanci. Sice nelze přesně stanovit kolik firem už stravenkový paušál začalo využívat, protože nejde o informaci, která by musela být někde povinně uváděna, jelikož jde vlastně o benefitní výhody, které zaměstnavatel poskytovat může, ale i nemusí. Mnohde a často spíše v případě větších firem se s přechodem k dané novince váhá.
Příspěvkový paušál zatím zřejmě vyhovuje menším inovativním firmám s pevnějším sepjetím se zaměstnanci, kde si o novinku zaměstnanci přímo řeknou a příspěvky na stravu se drží v limitu. Zákon totiž stanoví přesný limit, do něhož je denní peněžní příspěvek na stravu osvobozen na straně zaměstnance i zaměstnavatele, jak od daně z příjmů tak i od odvodů na zdravotní pojištění i sociální pojištění. Pokud však zaměstnavatel poskytne uvedený paušál vyšší, vznikne už na straně zaměstnance povinnost danit a odvádět odvody a stejně tak musí danit a odvádět také zaměstnavatel Zmíněný limit příspěvku je v roce 2021 na částce 75, 60 Kč. Zdanění se vždy týká jen té části příspěvku, která tento limit přesahuje, ale i to může odrazovat. Komplikace může být i tam, kde zaměstnanec odpracuje více než 11 hodin v jedné směně. V uvedeném případě totiž, pokud by chtěl zaměstnavatel přispět zaměstnanci na stravu formou stravenky, může tak učinit a nemusí nic danit. Když však dotyčnému bude poskytnut ve stejném dni další peněžní příspěvek na stravu, půjde každopádně o zdanitelný příjem s nutností odvodů.
Exekuční nedotknutelnost u stravenkového paušálu sice je, ale musí být možné příspěvek jednoznačně odlišit
Problém s peněžním příspěvkem na stravování může mít zaměstnanec s exekucí na mzdu. Je zde totiž ne zcela jednoznačně určená záležitost. Občanský soudní řád sice v § 299 stanoví, že exekuci může podléhat pouze mzda či příjmy, které nahrazují mzdu jako odměnu za práci zaměstnance a příspěvek na stravu jednoznačně patří k nenárokovým odměnám, které poskytnuty být mohou, ale nemusí. Jenže problém může nastat ve chvíli, kdy bude mít zaměstnanec tento příspěvek na stravování na běžném účtu s běžnou mzdou, protože příspěvek nemusí být od mzdy jednoznačně rozlišen. Předejít uvedenému se dá jednoznačným rozlišením příspěvku od mzdy a jeho zasíláním na chráněný účet, což zatím vzhledem k novince není vyzkoušeno v praxi.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informací