Stravenky, pravidla a daně k sobě patří
Stravenky zaměstnavatelé na ně rádi lákají zaměstnance a naopak zaměstnanci tento bonus rádi přijímají a výhody pociťují obě strany. Jenže nic není jen tak i zde platí jasná pravidla a vše musí sedět i v účetnictví.
Stravenky výhoda zaměstnanců i zaměstnavatelů
Stravenka je pro zaměstnance nejen vítaným zajištěním stravy v době pracovního procesu zajištěného často přímo na pracovišti nebo prostřednictvím jiného dodavatele, ale má i další plus. Jedinec k dobrému pracovnímu výkonu potřebuje energii, kterou si prostřednictvím stravenky může pohodlně dopřát. Navíc je stravenka pro zaměstnance dalším příjmem, který mu zůstane v celé hodnotě nepodléhá daním a neodvádí se z něho zdravotní ani sociální pojištění.
Zaměstnavatel zase poskytnutím stravenek zaměstnancům nejen že ušetří na daních, protože stravenky může vykazovat jako daňově uznatelný náklad, ale získá spokojenější a loajálnější zaměstnance i efektivněji fungující firmu.
Kolik ze stravenky si zaměstnavatel může dát do nákladů
Do nákladů daňově uznatelných je možné započítat 55% z příspěvku na stravování poskytnutého zaměstnanci na dobu jedné směny. Kdo vysílá zaměstnance na pracovní cestu v maximální délce 12 hodin můře si daňově uplatnit až 70% příspěvku na jídlo zaměstnanci. Hranice 70% je však nejvyšším možným maximem. V letošním roce mají zaměstnavatelé citelnou výhodu při poskytování stravenek v částce 105 Kč, protože až 58,10 Kč z této stravenky si mohou vložit do nákladů. Pokud bude zaměstnanec pro zaměstnavatele pracovat v některých dnech déle než jadenáct hodin, může mu zaměstnavatel poskytnout v jednom dni dva příspěvky na jídlo a opět si je zaúčtovat jako náklad uznatelný v daních.
Pokud zaměstnanec není v práci jeho stravenku si daňově neuplatníte
Jak jsme ale uvedli výše všechno má svá pravidla. Pokud je zaměstnanec v neschopnosti. Případně během jedné pracovní směny odpracuje méně než tři hodiny, případný příspěvek na stravu, v oné době poskytnutý už si zaměstnavatel do uznatelných nákladů zahrnout nemůže. Protože příspěvek na jídlo je vázán na odpracovanou pracovní směnu a pobyt na pracovišti případně k výkonu práce na pracovních cestách konaných zaměstnancem z pověření zaměstnavatele.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací