Termíny přiznání k dani a jaké hrozí sankce když je nedodržíte
Pro podání přiznání k dani z příjmů jsou zákonem jasně stanovené termíny, které jsou v současnosti takřka za dveřmi. Víte co se stane, když termíny nedodržíte? Podívejte se s námi, jak postupovat abyste se vyhnuli problémům.
Zásadní data jsou 1.duben a 1.červenec 2015
Přiznání k dani z příjmů musí být podáno do 1.dubna 2015. V případě, že podnikateli zpracovává přiznání poradce je lhůta pro podání delší, a to až do 1.července 2015. Avšak i v případě, že podnikateli zpracovává daňové přiznání poradce a má lhůtu na podání delší, nesmí zapomenout uvedenou skutečnost do 1. dubna oznámit příslušnému finančnímu úřadu.
Dnem podání je den, kdy je přiznání odesláno datovou schránkou nebo poštou či předáno osobně finančnímu úřadu.
Zásadní změnou na kterou si podnikatelé od letošního roku zvykají je, že pokud mají zpřístupněnu datovou schránku musí daňové přiznání podat elektronicky. V případě, že toto podnikatel neučiní, automaticky bude pokutován částkou 2000 Kč.
U elektronického podání musí být dodržena i předepsaná forma. Podání musí být učiněno prostřednictvím datové zprávy
- podepsané uznávaným elektronickým podpisem
- odeslané přes datovou schránku nebo
- s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým je možné se přihlásit do jeho datové schránky.
V letošním roce je akceptováno i podání e-tiskopisem.
K přiznání patří přílohy
Nedílnou součást daňového přiznání tvoří přílohy, které s ním musí být odevzdány. Jde jednak o přílohy 1 až 3 k daňovému přiznání a dále pak potvrzení dokládající nárok na slevy nebo osvobození od daně. Jedná se například o potvrzení o zaplacených částkách na penzijní připojištění nebo životní pojištění, potvrzení invalidity, potvrzení o studiu a další.
Zaměstnanci, kteří žádají o zúčtování k dani svého zaměstnavatele podepisují potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a funkčních požitků o sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění. Potvrzení se nepodává u příjmů, které jsou předmětem srážkové daně. Podnikatelé nesmí zapomenout doložit k přiznání také účetní závěrku, pokud ji ze zákona musí mít.
Doplatky daně mají stejné termíny jako přiznání
Zaplacení doplatku daně je součást daňových povinností a musí být také provedeno ve stanoveném termínu. Termíny pro podání přiznání i platbu doplatku se shodují. Takže pro podnikatele bez daňového poradce je klíčový 1.duben. Podnikatelé s poradcem mají prodlouženou lhůtu do 1.července. Je dobré vědět, že úroky z případného prodlení začínají nabíhat až pátý den po dni splatnosti. Pokud se zpozdíte a chcete se vyhnout sankcím, myslete na to, že doplatek musí být na účtě finančního úřadu 8.dubna případně 8.července 2015.
Výše úroku z prodlení je stanovena Českou národní bankou a odpovídá ročně výši repo sazby zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. V současné době je úrok z prodlení 14,05% z příslušné částky. Pokud úrok z prodlení nepřesáhne 200 Kč u jednoho druhu daně za jedno zdaňovací období u jednoho správce daně, tak částka nebude předepsána a podnikatel nemusí mít starosti s jejím uhrazením.
Podobné články
Správně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informací