Tvůrčí volno v zaměstnání se týká jen akademických pracovníků a nejedná se o dovolenou
V oblasti dovolené a pracovního volna jsou zaměstnanci obvykle dobře informovaní a neztrácejí přehled o svých právech a možnostech. Existuje však specifický typ specifického volna, který není široké veřejnosti příliš známý takzvané tvůrčí volno. Podívejme se blíže na to, kdo má na tvůrčí volno nárok a jaké jsou jeho podmínky.
Akademičtí pracovníci vysokých škol mají nárok na placené tvůrčí volno v délce až šesti měsíců, a to jednou za sedm let.
Pro laika může být pojem tvůrčího volna něčím téměř mystickým a nereálným, neboť se jedná o placené volno trvající až půl roku, které je poskytováno v sedmiletých intervalech. Je důležité pochopit, že tvůrčí volno není běžnou dovolenou a obvykle nesouvisí s odpočinkem. Tento druh volna není určen pro většinu zaměstnanců, ale je vyhrazen výhradně pro akademické pracovníky vysokých škol, kteří se věnují vědecké práci.
Akademici, kteří si o tvůrčí volno zažádají, musí prokázat, jakým způsobem bude toto volno využito k podpoře jejich vědecké činnosti. Tvůrčí volno je možné čerpat jednou za sedm let a je poskytováno na maximální dobu šesti měsíců. Během tvůrčího volna zaměstnanec pobírá svůj obvyklý plat, nikoli náhradu mzdy.
Tvůrčí volno uděleno být může i nemusí
Pravidla poskytování tvůrčího volna jsou stanovena zákonem o vysokých školách, konkrétně zákonem č. 111/1998 Sb. Tvůrčí volno poskytnuto být může, ale také nemusí, nesmí mu totiž bránit závažné překážky v plnění úkolů dané vysoké školy.
Podobné články
Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíPracovní poměry na dobu určitou lze sjednávat v určitých případech bez omezení
Zákoník práce stanovuje jasné omezení a pravidla pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou tak, aby se…
Více informací