U dohod o provedení práce dojde nejspíš ke změnám v ukončování
Zrušení pracovněprávního vztahu vzniklého na základě uzavření dohody o provedení práce by mělo být brzy možné i na základě jednostranného ukončení. Uvedený postup by měla umožnit novela zákoníku práce, která je v současné době v procesu projednávání.
Co dohoda o provedení práce obsahovat musí
Dohodou o provedení práce je uzavírán pracovněprávní vztah mezi dvěma stranami. Temto vztah musí být vždy uzavřen písemnou formou a musí být v souladu s ustanoveními § 75 a dalšími zákoníku práce. V uvedeném dokumentu musí být jednoznačně stanoveno doba výkonu práce - nebo musí být jasně stanoveno, že jde o dohodu sjednávanou na dobu neurčitou,
druh práce – popis práce nebo úkolu, která bude na základě dohody vykonávána
rozsah práce – práce musí být rozvržena tak, aby její výkon nepřekročil 300 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele. Zaměstnanec může mít uzavřeno i několik dohod o provedení práce se stejným zaměstnavatelem, ale je vždy potřeba hlídat, aby součet odpracovaných hodin z těchto dohod nepřekročil 300 hodin ročně. I v případě, že zaměstnanec pracuje na dohodu o provedení práce u více zaměstnavatelů nesmí u žádného z nich překročit limit 300 hodin ročně. V případě více zaměstnavatelů se počítá 300 hodin u každého z nich a ne součet u všech zaměstnavatelů,
odměna za vykonanou práci – musí být v souladu s platnou minimální mzdou, nesmí být pod stanovenou hranicí. Výplata odměny může být stanovena na dobu po dokončení práce, ale stejně tak může být vaplacena ve stanovených termínech vždy po dokončení části práce, to záleží na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Novela přinese možnost výpovědi případně okamžité jednostranné ukončení dohody o provedení práce
Uzavírání pracovního vztahu na dohodu o provedení práce je úkonem poměrně častým. Jak jsme uvedli výše dohoda se uzavírá buď na předem stanovenou a vymezenou dobu, nebo může být uzavřena i na dobu neurčitou. Co však zatím v zákoníku páce ukotveno není, je možnost okamžitého jednostranného ukončení dohody, což mnohdy zaměstnavatelům může působit komplikace. V současné době dohoda končí splněním požadovaného úkolu nebo uplynutím předem sjednané stanovené doby, což může být příčinou komplikací u dohod uzavíraných na dlouhou dobu nebo na neurčito. V současnosti je možné zrušit závazek plynoucí z dohody o provedení práce pouze výpovědí ke konci kalendářního čtvrtletí, která musí být podána alespoň tři měsíce předem. Tak je to stanoveno v novém občanském zákoníku v § 1999 odstavci 1.
Novela zákoníku práce by do uvedené problematiky měla přinést změnu a ustanovení § 77 odstavce 4 by mělo vymezit způsoby zrušení pracovněprávního vztahu vzniklého na základě dohod uzavíraných mimo pracovní poměr.
Pro dohody o provedení práce i dohody o provedení činnosti budou platit stejné možnosti pro zrušení. Pokud nebude způsob zrušení pracovněprávního vztahu sjednán již přímo v uzavírané dohodě, bude moci být zrušen
- dohodou smluvních stran ke sjednanému dni,
- výpovědí z jakéhokoli důvodu či bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná dnem, kdy výpověď byla doručena druhé straně,
- okamžitým zrušením dohody, okamžité zrušení je možné sjednat jen v případech, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.
Změna u zdravotního pojištění v případě dohod již platí
K jedné změně, která se týká dohod již došlo a týká se zdravotního pojištění. Změna souvisí s odvodem zdravotního pojištění v návaznosti na výši odměny a počet dohod uzavřených u jednoho zaměstnavatele. Osoba která pracuje na dohodu o provedení práce a má více takových dohod uzavřených u jednoho zaměstnavatele, se nestane zaměstnancem za kterého musí být odváděno zdravotní pojištění jen v případě, že součet odměn ze všech dohod u daného zaměstnavatele nepřekročí 10 000 Kč měsíčně. Do roku 2014 se posuzoval příjem z každé uzavřené dohody zvlášť a jedinec mohl mít uzavřeno několik dohod u téhož zaměstnavatele s odměnou do 10 000 Kč měsíčně a přesto nevzniklo zaměstnání a nemuselo být za něho odváděno zdravotní pojištění. Při více dohodách uzavřených pro jednoho zaměstnavatele tedy nejen pozor na dodržení limitu 300 odpracovaných hodin měsíčně, ale také pozor na součet odměn a překročení 10 000 Kč měsíčně, protože při překročení uvedené částky odměn se osoba stává zaměstnancem a musí být odváděno pojištění.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informací