U nedobytných pohledávek lze s určitými pravidly žádat vrácení DPH
Nejednou se bohužel stane, že obchodní partner nesplní své finanční závazky a za poskytnuté služby či zboží, dodavateli nezaplatí. V takovém případě dodavateli, který již zboží či službu poskytl a zároveň splnil svou povinnost vůči státu tím, že odvedl DPH z této transakce, vzniká pohledávka včetně pohledávky na DPH. V případě nesplnění závazků, má věřitel možnost legálně vymáhat dlužnou částku a požadovat i vrácení již zaplacené DPH, pokud jsou splněny zákonné podmínky.
Pohledávku je třeba přihlásit do insolvenčního řízení upravit základ daně a vystavit k tomu potřebnou dokumentaci
Pro úspěšné nárokování vrácení DPH musí věřitel přihlásit svou pohledávku v rámci insolvenčního řízení proti dlužníku a splnit potřebné administrativní požadavky pro uplatnění tohoto nároku. Podle § 46 a následujících zákona o DPH, může věřitel upravit základ daně v případě nedobytné pohledávky, pokud dlužník podléhá insolvenčnímu řízení, pohledávka byla řádně přihlášena a insolvenční soud rozhodl o prohlášení konkursu.
I vymáhání vrácení DPH z pohledávky má zákonem určené lhůty pro uplatnění nároku i jednotlivé kroky procesu
Oprava základu daně je možná do tří let od konce zdaňovacího období, ve kterém došlo k poskytnutí zdanitelného plnění. Jakmile insolvenční správce přezkoumá přihlášku pohledávky, včetně částky DPH, a potvrdí úpadek dlužníka, může věřitel provést potřebnou úpravu základu daně. Souběžně s úpravou základu daně je nutné vystavit dlužníkovi opravný daňový doklad a doručit jej insolvenčnímu správci.
Věřitel může požádat o vrácení DPH až ve zdaňovacím období, kdy byl opravný daňový doklad doručen dlužníkovi. Opravný doklad musí být doručen insolvenčnímu správci deklarativně, aby mohl být proces vrácení DPH řádně zaznamenán.
Pokud je proces úspěšný je nutné vykázat odpočet a nově vypočítanou daň v přiznání k DPH
Pokud se proces úspěšně podaří a věřiteli skutečně náleží vrácení DPH je třeba si uvědomit, že je nutné celou záležitost znovu řádně zohlednit v přiznání k DPH. Nárok na odpočet musí být opět zaznamenán v příslušné daňové dokumentaci. V daňovém přiznání si věřitel může poté snížit položku „daň na výstupu“ o příslušnou částku DPH, čímž vzniká nárok na daňový odpočet. Po ukončení insolvenčního procesu a uspokojení pohledávky věřitele je nutné tuto transakci zdanit a nově vypočítanou DPH vzešlou z nové situace vykázat v daňovém přiznání jako daň na výstupu.
Podobné články
V oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informací