Účetnictví a evidence daní půjde vést v eurech nejspíš již v roce 2024
Podle nedávného vyjádření a v souladu s dlouhodobějšími ekonomickými plány vlády by se firmám měla již od roku 2024 otevřít možnost vést účetnictví a platit daně v eurech. Mnoho podnikatelů uvedený počin vítá, ale najdou se i odpůrci, kteří argumentují přílišnou měnovou podřízeností a nesvobodou naší země.
Možnost vedení účetnictví a daní v cizí měně může firmám pomáhat snižovat náklady již od roku 2024
Pro firmy, které mají podnikání propojeno s dalšími zeměmi, by bylo většinou velmi přínosné, aby měli možnost vést účetnictví a daně v cizí měně. Tuto zákonnou možnost by měly tuzemské firmy mít již od roku 2024. Po uvedeném kroku přitom již nějakou dobu volají nejen podnikatelé, kteří se zaměřují na exportní činnost, ale i další.
V současnosti zde vedení účetnictví a daňové evidence v eurech možné není a dle zákona o účetnictví má každá firma povinnost vést účetnictví a daňovou evidenci výhradně v české měně i v případě, že se jedná o firmu specializovanou na exportní činnost. Toto však pro danou firmu znamená, každou pohledávku či závazek vůči zahraničnímu partnerovi vždy přepočítávat dle platného kurzu. Přepočet se týká také opravných položek a rezerv pokud je v cizí měně veden majetek. Pro účetní jednotku to znamená přepočítat měnu ve chvíli, kdy se děje uvedená účetní událost čili vzniká pohledávka či závazek atd., ale k dalšímu přepočtu musí dojít při sestavování účetní závěrky. Takový proces je samozřejmě pro firmy nejen zdlouhavější, ale žádá si i větší náklady, než kdyby měli možnost vést účetnictví podle své potřeby v eurech a samozřejmě také v eurech i platit daně.
Podle ministra financí Stanjury by tedy uvedenou možnost měly mít již od roku 2024. Podle mnoha analytiků právě zavedení možnosti účtování v eurech pomůže zvláště větším firmám snížit náklady. Další pozitivní vliv daného kroku by podle odborníků mohl být v motivaci pro nadnárodní firmy, aby do ČR umístily své regionální sídlo. Jde samozřejmě také o další krok naší země v upevnění provázanosti s eurozónou.
Na straně druhé je třeba říci, že uvedené propojování má i svá úskalí a že bude nutné se slaďovat s eurozónou také v oblasti cen i mezd, což nemusí být pro naši zemi vždy snadné.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informací