Účetnictví rozhýbou nové technologie
Svět a život člověka se výrazně proměňuje. Ke všem činnostem je stále více potřeba velké množství komplexních informací, a proto se dostávají ke slovu moderní mobilní technologie, které poskytují stálý přístup k aktuálním informacím, což umožňuje flexibilní reakce na problémy i jejich případné akční řešení. Nové technologie se stále více uplatňují nejen u nás, ale i v okolních zemích. Jak potvrdily nejrůznější průzkumy mezi vědci a odborníky, nové přístupy a technologie se prosazují v oblastech byznysu, financí a zejména účetnictví.
„Velká data,“ změní účetnictví
Situace na poli účetnictví se radikálně změní vlivem takzvaných velkých dat, jejichž vstup, zpracování a využití, přichází právě díky mobilním technologiím. Velká data, neboli také big data jsou obrovské komplexní datové soubory, které nemohou být plně využity a zpracovávány při použití tradičních technologií a nástrojů. Aby bylo možné velká data efektivně využít a vytěžit z nich maximum je nutné rozšířit naše technologické uvažování a zaměřit se do oblasti mobilních technologií toto potvrzují i odborníci ze společnosti IBM, kteří se analýzou velkých dat dlouhodobě zabývají. Díky moderním analytickým nástrojům mohou být data zpracovávána v informace které poskytnou pracovníkům firmy klíčové informace o chodu společnosti, tedy o tom, jak se chovají její zákazníci, dodavatelé, konkurence a další důležité poznatky.
Jak vyplynulo z průzkumu, který vypracovala Asociace profesních účetních více než 76% dotazovaných respondentů ze střední a východní Evropy se domnívá že vliv mobilních technologií poroste, budou hrát nezastupitelnou roli ve světě financí a proto bude potřeba se jim přizpůsobit. Dotázaní z mnohých západoevropských zemí novým technologiím tak velký vliv nepřisuzují a spíše poukazují na velké nároky v oblasti získání nových schopnosti pro práci s novými technologiemi.
Účastníci průzkumu z naší země i dalších zemí střední a východní Evropy nevidí v potřebě osvojování si nových znalostí pro práci s velkými daty, žádný velký problém. Pouze 59% jich zaujímá opatrnější postoj a potvrzuje, že bude potřeba naučit se používat sofistikované nástroje k vyhodnocování dat (data mining). Naproti tomu až 90% Australanů potvrzuje, že bude potřebovat osvojit si nové schopnosti a dovednosti, které se týkají modelování dat a jejich analýzy.
Střední a východní Evropa se kyberzločinu nebojí
Jak průzkum ukázal a potvrdila i ředitelka Asociace profesních účetních pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová, tak účetní a finanční profesionálové ve střední a východní Evropě umí s technologiemi zacházet, což se odráží v prosperitě jejich firem, spokojenosti klientů a projevuje se to i v rostoucích kariérách těchto odborníků. Uvedené řádky vysvětlují fakt, proč se dotazovaní ze střední a východní Evropy méně obávají o bezpečnost dat, než dotazovaní třeba ze Spojených států nebo Afriky.
“Účetní a finanční profesionálové musí být přístupni změnám, které vznikají díky velkým datům, technologiím cloudu, mobilním a sociálním platformám, je potřeba postavit se kyberzločinu a vypořádat se s digitálním poskytováním služeb a umělou inteligencí. Budoucnost se nebude podobat minulosti a my se jí musíme přizpůsobit.“ Takto se k situaci vyjádřil Chris Gentle, partner a šéf výzkumu v Deloitte a člen Accountancy Futures Academy.
Účetní se musí na situaci připravit a přizpůsobit se
Jak ukazuje průzkum, účetní profese se bude muset proměnit a přizpůsobit se novým technologiím a trendům. „Finanční profese si potřebuje aktivně vytvářet svou technologickou budoucnost potřebuje aktivní lidi, kteří se jí nenechají jen pasivně vláčet,“ tvrdí Kateřina Benešová.
Z průzkumu vyplývá, že lidé v účetním sektoru se musí, a budou muset umět vyrovnávat s novými technologickými trendy. Vývoj vyžaduje především změny ve stylu řízení, pečlivé zhodnocování rizik a nepodceňování bezpečnostních otázek. Důležitá bude změna pracovních návyků a pečlivá pozornost věnovaná zkoumání procesu automatizace se také velmi vyplatí. Jen uvedenými kroky se lze s budoucností vyrovnat.
Podobné články
Práci s umělou inteligencí je vždy nutné sladit s pravidly GDPR
V dnešní době je technologie umělé inteligence (AI) považována za jeden z nejvýznamnějších průlomů, který…
Více informacíZprávu o udržitelnosti musí velké firmy od roku 2024 vykazovat povinně a pečlivě
Od roku 2024 se pro velké podniky a obchodní společnosti stává klíčovou povinností zpracování zprávy…
Více informacíTřinácté platy a odměny se budou ve firmách rozdávat i v roce 2023
Jak se blíží konec roku, je zvykem, že společnosti obdarovávají své zaměstnance. Mezi nejoblíbenější formy odměn…
Více informacíSměrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024
Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…
Více informací