Upravenou pracovní dobu pečujícímu zaměstnanci nesmí zaměstnavatel jednostranně zrušit
Podle zákona jsou zaměstnavatelé povinni pečlivě reagovat na potřeby svých zaměstnanců, kteří se starají o děti či jiné závislé osoby. S novelizací Zákoníku práce na podzim 2023 se práva pečujících pracovníků ještě více rozšířila, čímž je na zaměstnavatele kladena vyšší požadavky na zohlednění žádostí o změnu pracovních podmínek.
Za nevyhovění žádosti pečujícího zaměstnance o úpravu pracovní doby a podmínek, hrozí zaměstnavateli pokuty
Zaměstnavatelé nesmí ignorovat ani neoprávněně odmítat žádosti o úpravu pracovních podmínek od pracovníků pečujících o blízké. V případě písemné žádosti o úpravu pracovní doby dle § 241 nebo § 241a, zákoníku práce musí zaměstnavatel žádosti vyhovět, pokud tomu nebrání závažné provozní důvody. Zamítne-li zaměstnavatel žádost, je povinen své rozhodnutí písemně odůvodnit. Pokud zamítnutí žádosti není písemně zdůvodněno, dopouští se zaměstnavatel přestupku, za který mu hrozí pokuta 200 000 Kč.
Dohody o úpravě pracovních podmínek musí být písemné a zaměstnavatel je nemůže jednostranně zrušit
Je důležité, aby zaměstnavatelé dodržovali legislativní požadavky při uzavírání a schvalování těchto žádostí. Veškeré dohody o úpravě pracovních podmínek s pečujícími zaměstnanci musí být uzavřeny jedině písemně a na individuální bázi; nelze je nahradit obecnými předpisy nebo kolektivními smlouvami. Obsah dohody musí být sestaven s ohledem na konkrétní individuální situaci a potřeby i podmínky obou stran, přičemž jednou uzavřená dohoda nemůže být ze strany zaměstnavatele jednostranně zrušena či změněna.
Zaměstnanci musí pro kladné vyřízení žádosti jednoznačně zaměstnavateli specifikovat svoji situaci a požadavky
Zaměstnanci žádající o změnu pracovních podmínek se musí aktivně podílet na formulaci dohody tak, aby co nejpřesněji reflektovala jejich situaci. Je třeba, aby v žádosti jasně specifikovali požadovanou úpravu pracovní doby či jiných aspektů pracovních podmínek kvůli péči o závislou osobu.
Pro efektivní řešení a splnění těchto žádostí je nezbytné, aby zaměstnavatel obdržel od pracovníka konkrétní a jednoznačné informace o požadované úpravě. Pokud žádost není dostatečně jasná, má zaměstnavatel právo i povinnost po žadateli vyžadovat její upřesnění, aby mu mohl vyhovět.
foto:pexels.com
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informací