Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Úřad práce navštivte do tří pracovních dnů, jinak můžete mít nižší podporu

Datum článku: 24. 06. 2015

Zákonné lhůty a postupy je třeba respektovat a dodržet i ve chvíli, kdy jsme roztrpčeni ztrátou zaměstnání. Chceme-li pobírat podporu v nezaměstnanosti nesmíme návštěvu úřadu práce odkládat, ale naopak dostavit se nejpozději třetí den po skončení zaměstnání.

Čím dříve začnete hledat nové místo, tím lépe

Otálet se nevyplatí ani s žádostí o podporu v nezaměstnanosti ani se zařazením mezi uchazeče o zaměstnání. O podporu v nezaměstnanosti je potřeba požádat nejpozději třetí pracovní den po skončení zaměstnání, v takovém případě se žadatel stává uchazečem o zaměstnání s nárokem na podporu v nezaměstnanosti hned ode dne následujícího po skončení zaměstnání.
Pokud uvedená lhůta tří pracovních dnů dodržena není, bude žadatel zařazen do evidence až po podání žádosti a teprve od té chvíle bude mít také podporu v nezaměstnanosti.
Je dobré vědět, že je možné se ještě před koncem výpovědní lhůty, zaregistrovat mezi takzvané zájemce o zaměstnání a pak bude zájemce dostávat informace o volných pracovních pozicích již před propuštěním z dosavadního zaměstnání. Propuštěný zaměstnanec sice bude muset znovu navštívit úřad práce a vyplnit tam, Žádost o podporu v nezaměstnanosti i Žádost o zprostředkování zaměstnání, ale informace o pracovních nabídkách již bude mít a může se ohlížet po novém místě. Návštěvu úřadu práce proto neoddalujte.

Podnikání, mateřská či rodičovská dovolená a podpora

I při ukončení nebo přerušení podnikatelské činnosti je možné pobírat podporu v nezaměstnanosti. Opět je však potřeba dodržet uvedenou lhůtu tří dnů pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a podání žádosti o podporu, ale je zde také ještě podmínka, aby žadatel měl před ukončením či přerušením činnosti splněnu potřebnou dobu pojištění. Podpora se bude vypočítávat z posledního známého vyměřovacího základu podnikatele. Pro výši podpory je rozhodující z jakého období se bude vypočítávat. Když je podnikatelská činnost přerušena z důvodu čerpání mateřské či rodičovské dovolené a teprve poté dojde k zaregistrování na úřadu práce, podpora se bude vypočítávat již z náhradní doby pojištění, kam se právě mateřská a rodičovská dovolená započítává a bude výrazně nižší.

Z čeho se vychází při podpoře v nezaměstnanosti
Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti je zásadní výše průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání nebo z vyměřovacího základu podnikatele. Podpora se stanoví procentem z průměru dosaženým při poslední pracovní činnosti ze které bylo odváděno sociální pojištění a vznikla tím účast na důchodovém pojištění. Aby totiž vůbec vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, je potřeba aby byla splněna podmínka mít potřebnou dobu před zařazením do evidence úřadu práce hrazeno důchodové pojištění. Uvedené pojištění je důležité mít hrazeno nejméně 12 měsíců z posledních dvou let, které zařazení do evidence předcházely. Samozřejmě se do doby pojištění započítává i náhradní doba pojištění, která vzniká pobíráním řádné mateřské nebo rodičovské dovolené a dalších skutečností. Jenže jak již uvádíme výše je nutné, se v takovém případě připravit na to, že podpora vypočítaná z náhradní doby, bude nízká.

Doklady důležité pro návštěvu úřadu

Na úřad práce musíme tedy dorazit včas, ale stejně důležité je mít k této návštěvě i potřebné doklady bez kterých se daný úkon neobejde.
Jedná se o:

  • občanský průkaz nebo platný cestovní pas
  • doklad o ukončení pracovního poměru
  • doklad o ukončené náhradní době pojištění.

OSVČ potřebuje navíc:

  • doklad o výkonu samostatné výdělečné činnosti
  • potvrzení o účasti na důchodovém pojištění a
  • doložit vyměřovací základ.
Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Co znamená nemocenské pojištění?

Co znamená nemocenské pojištění?

Datum článku: 26. 04. 2024

Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…

Více informací
Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024

Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024

Datum článku: 24. 04. 2024

Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…

Více informací
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024

Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024

Datum článku: 23. 04. 2024

V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…

Více informací
Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání

Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání

Datum článku: 19. 04. 2024

Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…

Více informací