Úroky z prodlení stanovené zákonem jsou od ledna 2018 vyšší
Pokud si vezmeme na svá bedra závazek půjčky je potřeba až do okamžiku úplného uhrazení stále hlídat termíny splátek. Na případnou nezaplacenou platbu se totiž okamžitě naváže úrok z prodlení, jehož roční státem stanovená sazba se od počátku letošního ledna zvýšila a od července 2018 by mohla stoupnout znovu.
Úrok z prodlení se objeví hned následující den po splatnosti
Úroky z prodlení v případě opožděné či nezaplacené platby splátky jsou neúprosné, neptají se na závažnost důvodů, které dlužníka k nezaplacení vedou. Úroky z prodlení začnou u nezaplacené částky naskakovat hned první den následující po dni splatnosti. Částka k úhradě se pak dlužníkovi každý den zvyšuje až do dne zaplacení.
Výše úroku z prodlení může být dohodnutá nebo stanovená zákonem
Výši úroku z prodlení si mohou strany smluvního vztahu domluvit už v okamžiku, kdy vzniká závazek a ukotvit ho přímo do příslušné smlouvy. Pokud ve smlouvě klauzule o úroku z prodlení není, výše úroku z prodlení se v případě, že k prodlení opravdu dojde, stanoví procentem vzešlým z nařízení vlády a k němu se přidává příslušná výše repo sazby České národní banky, jaká je platná k prvnímu dni kalendářního pololetí ve kterém došlo ke zpoždění či neuhrazení platby.
V současnosti je úrok z prodlení 8,5 procenta a ve druhém pololetí možná ještě stoupne
Nařízení vlády stanoví výši úroku z prodlení na osm procent z částky ročně a k němu je nutno přidat pro současné období platnou repo sazbu ČNB, která je vyšší než ve stejném období předchozího roku, činí 0,5 procenta. Pro první pololetí roku 2018 je výše úroků z prodlení stanovena na celkem 8,5 procenta ročně. Uvedená částka však nemusí být pro rok 2018 konečná. Situace se jeví spíše tak, že kvůli růstu ekonomiky i inflace zvýší ČNB roční repo sazbu ve druhém pololetí znovu a tím opět zvýší procento pro roční úrok z prodlení. Podle současných prognóz to zatím vypadá, že by se úrok z prodlení mohl ve druhém pololetí vyšplhat až na 8,75 procenta ročně.
Podobné články
Co je utvrzení dluhu?
Utvrzení dluhu představuje významný právní institut zakotvený v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), který…
Více informacíJak vymoci dluh bez smlouvy?
Situace, kdy vznikne dluh bez písemné smlouvy, není v běžném životě ničím neobvyklým. Může jít o půjčku mezi…
Více informacíDlužnou mzdu ve stavebnictví je nově možné žádat po dodavateli zaměstnavatele
Ve světě stavebnictví je klíčové, aby byla práce každého jednotlivce řádně oceněna Nicméně, i v tomto…
Více informacíNezabavitelné částky dlužníků jsou v roce 2024 výrazně nižší
V roce 2024 se lidé zasažení exekucemi a dluhy setkají s potřebou většího šetření než v minulosti. Došlo totiž…
Více informací