V roce 2017 se zvýší náhrady za ztrátu výdělku v případě úrazu nebo nemoci z povolání
Od 1. 1. 2017 se zvýší nejen minimální mzdy a důchody, ale také náhrady za ztrátu výdělku, které jsou vypláceny zaměstnancům v souvislosti s jejich pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Vyšší částku dostanou i pozůstalí poškozených zaměstnanců.
I kompenzace za ztrátu výdělku se zvyšují pravidelně
Ekonomická situace se mění a současně s tím se pravidelně mění i minimální mzdy, důchody a nejrůznější dávky. Ekonomický a sociální systém v naší zemi je nastaven tak, aby se ekonomická situace a životní úroveň občana udržovaly v rovnováze. Je již pravidlem, že se každým rokem životním nákladům přizpůsobují minimální mzdy a stejným procesem valorizace prochází i finanční podpora občanů, která se od mezd odvíjí například důchody, náhrady výdělků atd.
Pravidelné zvyšování se tedy zákonitě vztahuje i na náhrady výdělku poskytované zaměstnancům po skončení pracovní neschopnosti, která vznikla pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Náhrada výdělku náleží v uvedeném případě zaměstnanci, který v důsledku způsobené škody nedosáhne po skončení pracovní neschopnosti stejného výdělku, jakého dosahoval v době před poškozením.
Rozhodující roli v uvedené situaci hraje vždy průměrný výdělek zaměstnance před poškozením a průměrný výdělek dosahovaný po uvedené události. Pokud je průměrný výdělek zaměstnance po úraze nebo prodělané nemoci z povolání nižší, je povinností zaměstnavatele uvedenou ztrátu zaměstnanci dorovnat poskytnutím jmenované náhrady.
Náhrada za ztrátu výdělku náleží i vyživovaným pozůstalým
Náhrada škody za ztrátu výdělku náleží i po zaměstnanci zemřelém v důsledku pracovního úrazu či nemoci z povolání i pozůstalým osobám, ke kterým měl zemřelý vyživovací povinnost. Pokud zemřelý zaměstnanec plnil vyživovací povinnost vůči jedné osobě, náleží této osobě jako náhrada padesát procent z průměrného výdělku poškozeného. Pokud se vyživovací povinnost týká většího počtu pozůstalých, může náhrada škody činit až osmdesát procent z průměrného výdělku zemřelého.
Všechny valorizace neboli zvýšení částek probíhají z rozhodnutí vlády vždy od 1. ledna daného kalendářního roku a bude tomu tak i v roce 2017. Od 1. 1. 2017 se zvýší důchody i náhrady škody za ztrátu výdělku. Od uvedeného data se průměrné výdělky, ze kterých se vypočítává náhrada škody za ztrátu výdělku, zvýší o 2,2 procenta.
Jak již bylo řečeno, částky se valorizují vždy k prvnímu dni kalendářního roku. Pokud zaměstnanci vznikne uvedený nárok na náhradu škody po 31. prosinci 2016, zvýšení této částky se ho bude týkat až od roku 2018.
Jak dlouho se částka náhrady za ztrátu výdělku vyplácí
Kompenzace za ztrátu výdělku vyplácená pro pracovní úraz v zaměstnání nebo nemoc z povolání se zaměstnanci vyplácí od ukončení neschopnosti až do dosažení věku potřebného k přiznání nároku na starobní důchod. Obdobný postup se uplatňuje i u vyplácení částky pozůstalým. Uvedená částka jim může být poskytována jen po dobu, po kterou by náležela náhrada za ztrátu výdělku zemřelému zaměstnanci.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací