Vdovský důchod není úplně snadné získat
Smrt manžela či manželky bývá pro pozůstalého partnera jednou z nejtěžších životních zkoušek. Nejde zdaleka jen o to najít sílu k překonání traumatu, ale je třeba vyřídit i nejednu úřední záležitost spojenou s danou ranou osudu. Jednou z uvedených záležitostí bývá pro pozůstalého partnera i vyřizování nároku na vdovský důchod.
O vdovský důchod je třeba žádat a žádost doložit potřebnou dokumentací
Uvedená záležitost si žádá splnění mnoha podmínek a rozhodně není věcí, která se vyřeší automaticky z podstaty samotného úmrtí. Tou nejzásadnější podmínkou, která musí být k získání vdovského důchodu splněna, je doložení manželského svazku se zemřelým. Vdovský důchod náleží pouze manželce zemřelého, družka či jiná partnerka nárok na uvedený důchod nemá. Druhou zásadní podmínkou k získání vdovského důchodu je splnění nároku na invalidní či starobní důchod ze strany zemřelého nebo vyplácení jednoho z uvedených důchodů. Pokud zemřelému nenáležel ke dni úmrtí žádný z důchodů ani nesplnil podmínku potřebné doby pojištění a příčinou smrti nebyl pracovní úraz či následky nemoci z povolání nárok na vdovský důchod pozůstalé manželce nevznikne. V případě, že byla splněna alespoň jedna z uvedených situací a tato situace bude doložena příslušným dokladem, má smysl o daný důchod na příslušné správě sociálního zabezpečení požádat.
Nezbytnými doklady při uvedené žádosti budou kromě průkazu totožnosti žadatelky také oddací a úmrtní list. V případě, že zemřelý nepobíral důchod, bude třeba doložit jeho evidenční list o získané době pojištění, případné potvrzení o nezaměstnanosti nebo službu zemřelého v armádě.
Vdovský důchod není vždy trvalá záležitost
I v případě, že je důchod přiznán nemusí jít o trvalou záležitost. Vdovský důchod může být přiznán třeba jen na pouhý jeden rok.
Pokud žadatelka o vdovský důchod není sama důchodkyní, bude muset nejspíše dokládat i další skutečnosti, které jí umožní pobírat vdovský důchod po dobu delší než právě jeden rok. Pokud bude žadatelka v uvedené situaci, bude muset pro nárok na trvalý vdovský důchod doložit, že pečuje:
- o nezaopatřené dítě,
- o postižené dítě ve druhém, třetím či čtvrtém stupni invalidity,
- o rodiče zesnulého manžela, kteří vyžadují trvalou péči a bydlí s žadatelkou ve společné domácnosti.
K získání vdovského důchodu trvale vede i invalidita žadatelky, ale musí se jednat o invaliditu třetího či čtvrtého stupně.
Podobné články
Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíPracovní poměry na dobu určitou lze sjednávat v určitých případech bez omezení
Zákoník práce stanovuje jasné omezení a pravidla pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou tak, aby se…
Více informacíProstředky v advokátní úschově je důležité sledovat
Advokátní úschova představuje důležitý nástroj, jenž se využívá pro dočasné uložení finančních prostředků…
Více informací