Vedení podkladové evidence k důchodovému pojištění a povinnosti zaměstnavatelů
Být dobrým zaměstnavatelem znamená mimo jiné i pečlivě a svědomitě plnit povinnosti, které z uvedeného postavení vyplývají. K uvedeným povinnostem patří také povinnost vedení evidence pro účely důchodového pojištění zaměstnanců.
Důchodové pojištění jedna ze základních starostí o zaměstnance
Základní důchodové pojištění zaměstnance je jednou ze složek sociálního pojištění a poskytuje zaměstnanci základní sociální jistotu ve stáří, v případě invalidity nebo v případě úmrtí živitele.
Každý zaměstnavatel má povinnost za každého svého zaměstnance v hlavním pracovním poměru odvádět pravidelně a řádně sociální pojištění, jehož největší část jde na důchodové pojištění. Na důchodové pojištění odvádí zaměstnavatel zaměstnanci 21,5 % z povinné částky sociálního pojištění, další 2,3 procenta z povinné částky jsou určena na nemocenské pojištění a 1,2 procenta odvádí zaměstnavatel za zaměstnance na státní politiku zaměstnanosti.
Důchodové pojištění zaměstnanců se neobejde bez pečlivého vedení evidence, která obsahuje všechny zásadní údaje o zaměstnancích, které jsou potřebné pro nárok na důchodové pojištění a dokládají, že došlo ke splnění podmínek, při nichž pojištění náleží.
Podkladová evidence k důchodovému pojištění je dána zákonem
Podkladová evidence k důchodovému pojištění zaměstnanců má své jasně určené náležitosti a musí být vedena v souladu s § 37 ZOPSZ, kde je jednoznačně určeno, jak musí zaměstnavatel povinné záznamy vést.
Zaměstnavatelům je jednoznačně stanoven rozsah evidence, písemnosti, které musí zaměstnavatel v souvislosti s evidencí důchodového pojištění uchovávat povinně a jsou stanoveny i povinnosti pro zvláštní případy evidence důchodového pojištění.
Evidence důchodového pojištění musí u každého zaměstnance obsahovat nejen identifikační údaje a rodné číslo jedince, ale i údaje o vzniku a skončení pracovního poměru, vyměřovací základ zaměstnance, záznamy o pracovní neschopnosti i další záznamy.
Povinně je nutno po určitou dobu uchovávat stejnopisy evidenčních listů zaměstnanců i záznamy o době, kdy zaměstnavatel odváděl či neodváděl sociální pojištění.
Zvláštní úkoly v evidenci důchodového pojištění nastávají pro zaměstnavatele, když má zaměstnance, který nepodléhá tuzemskému důchodovému pojištění a je nutné vést evidenci o pojištění tohoto zaměstnance v cizině. Zvláštní úkoly se týkají také zaměstnanců podléhajících tuzemskému důchodovému pojištění, kteří vykonávají práci v cizině nebo zaměstnanců s postižením při teoretické a praktické přípravě na zaměstnání. Více zde.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informací