Vrácení DPH z jiného členského státu si žádá komunikaci se státem vrácení i tuzemskou Finanční správou
O tom, že i v roce 2022 mají podnikatelé s podnikatelskými vazbami v ostatních členských státech EU možnost požádat o vrácení DPH v cizině zaplacené, už informoval jeden z dřívějších článků tohoto portálu. Dobré však je v dané souvislosti podnikatele upozornit také na to, že aby vrácení, zdárně proběhlo, je nutná správná komunikace žadatele nejen s tuzemskou Finanční správou, ale také s daňovou správou státu, který daň vrací.
Na vrácení DPH z jiného členského státu má plátce ze zákona nárok, ale je nutné si o to požádat a komunikovat s oběma správami daně
Výše zmiňovaný předchozí článek, tedy připomínal podnikatelům registrovaným plátcům DPH, kteří v předchozím roce v rámci podnikatelských aktivit uhrazovali v jiném členském státě EU zboží a služby a s nimi samozřejmě i DPH, že i v roce 2022 mají možnost požádat si o vrácení této daně.
Zmíněný článek upozorňuje také na to, že žádost o vrácení této daně je nutné podat do 30 září 2022 a že žádost je dobré podávat raději v předstihu a ne na poslední chvíli. Jasné je také to, že žadatel musí splňovat podmínky, které si ohledně tohoto vrácení žádají daňové zákony, jednak zákon o DPH v ČR a také daňové podmínky státu vrácení. Nezbytná je samozřejmě také komunikace s finančními správami, která musí být výhradně elektronická.
Podnikatel tedy musí podat žádost o vrácení DPH prostřednictvím portálu Finanční správy ČR, konkrétně prostřednictvím sekce Vrácení DPH v rámci EU. Aby bylo možné do této sekce vstoupit, musí si podnikatel nejdříve požádat o přístup do ní. Vyřízení oprávnění tohoto přístupu může trvat až 15 dnů, proto je nutné žádat v předstihu. Teprve po udělení daného oprávnění se podnikatel dostane do aplikace, kde žádost vyplní a se vším potřebným odešle. Přijetí žádosti je samozřejmě vzápětí elektronicky potvrzeno. K faktickému vrácení však nedojde okamžitě, protože daný proces má zákonem stanoveny lhůty pro vyřízení záležitosti. Nejkratší lhůta činí 3 měsíce od žádosti, ale proces může trvat až 1 rok a vše bude také v dané lhůtě.
Dotazy a námitky ohledně žádosti, musí žadatel směřovat do státu, který daň vrací. Tuzemská správa daně už může fungovat jen v roli prostředníka, pokud si to stát vrácení přeje
Od chvíle, kdy ČR dostane potvrzení o přijetí žádosti ze státu, jehož se vrácení DPH týká, zodpovídá za celý proces vrácení už onen sousední stát EU. Stát, který daň vrací, má právo si určit zda bude s žadatelem komunikovat prostřednictvím správy daně ČR nebo bez tohoto prostřednictví.
Pokud se tedy daňová správa rozhodne, že bude s žadatelem komunikovat přímo bez prostřednictví Finanční správy ČR, musí žadatel dané rozhodnutí akceptovat a s příslušnou daňovou správou onoho státu komunikovat. Pokud daňová správa příslušného státu nekoná potřebné kroky, musí žadatel sám daný stát kontaktovat a dotazovat se na stav vrácení. Česká finanční správa nemá pravomoc do procesu vrácení jinému státu nijak zasahovat a podnikateli tudíž pomoci nemůže.
Pokud žadatel nesouhlasí s tím, jak v jeho záležitosti ohledně vrácení DPH jiný stát rozhodl, musí se svého práva domáhat v tom státě EU, který o záležitosti rozhodoval
.
Podobné články
V oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informací