Vrácení DPH zaplacené v rámci podnikání v cizině je nutné i v roce 2021 uplatňovat pouze do 30. září
I v roce 2021 mohou tuzemští podnikatelé požádat o vrácení DPH, kterou zaplatili v jiném členském státě EU při cestách souvisejících s podnikáním. Podání žádosti musí být uskutečněno u většiny zemí do 30. září 2021.
Žádost o vrácení DPH z ciziny musí i letos podnikatelé podat do posledního zářijového dne. V případě Velké Británie se však už záležitost stihnout nedá, termín vypršel již v březnu
Daňoví poradci připomínají podnikatelům, cestujícím při podnikání do ostatních států EU, že je nejvyšší čas požádat, tak jako každý rok o vrácení DPH v daných státech zaplacené.
Žádost o uvedenou vratku musí být bezpodmínečně podána do 30. září 2021. Pokud by datum podání bylo jen o den pozdější, podnikatel se už pro letošní rok vrácení uvedené daně nedočká. Pospíšit by si měli zejména podnikatelé, kteří chtějí letos žádat o tuto vratku poprvé. Při první žádosti je totiž nutné požádat si nejdříve Finanční správu ČR o přístup do příslušné aplikace ohledně DPH a teprve poté je možné žádat o vratku daně. Na získání přístupu do aplikace se většinou pár dnů čeká a není proto dobré záležitost nechávat až na poslední dny v měsíci.
Jak jsme již i na tomto portále dříve upozorňovali, specifická situace s vracením DPH nastala v roce 2021 v případě Velké Británie. Kvůli vystoupení z EU došlo o ke změně podmínek vracení uvedené daně. O vrácení bylo nutné v roce 2021 žádat již do konce měsíce března tohoto roku a v září tedy již žádat nelze. Předpokládá se, že i v dalších letech bude situace s vratkou DPH na daném území odlišná od pravidel v zemích EU.
Kdo si může o vrácení DPH z ciziny požádat a jak to udělat?
O vrácení DPH zaplacené v zemích EU si mohou požádat podnikatelé a firmy, kteří často jezdí zařizovat podnikatelské záležitosti do zemí EU například kvůli obchodu. Požádat o vrácení této DPH si může každý podnikatel, který má v dané zemi podnikatelské aktivity, ale nepodniká zde trvale a nemá zde sídlo ani provozovnu a jeho firma zde není registrována k dani. Žadatel musí být registrovaný k dani v ČR a v ČR mít i sídlo podnikání. O vrácení lze žádat, pokud je částka k vrácení vyšší než 50 eur za rok. Vrací se vždy za předchozí rok.
Žádost o vrácení DPH je nutné podat jedině elektronicky přes portál Finanční správy ČR a musí být bezpodmínečně podepsána zaručeným elektronickým podpisem. K žádosti je třeba přiložit doklady dokládající, že daň byla skutečně zaplacena například za ubytování v hotelu, nákup benzínu a podobné záležitosti.
Všechny záležitosti ohledně vrácení DPH z ciziny vždy řeší a vyřizuje Finanční úřad pro hlavní město Prahu a nikoli místně příslušný finanční úřad daného podnikatele s nímž běžně řeší své daňové záležitosti.
Podobné články
V oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíSpolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informací