Vrácení peněz za zrušení zájezdu kvůli Koronaviru může být stále problém kvůli ochranné době pro cestovní kanceláře
Vrácení peněz za rušený zájezd či dovolenou kvůli Koronaviru stále není snadná záležitost. I když se situace stále vyvíjí a mění nelze s jednoznačnou jistotou tvrdit, jak to bude s možností vrácení peněz u zájezdů, které se mají uskutečnit v následujících týdnech a měsících snadné. Ve většině případů mají nárok jen na vystavení poukazu na jiný zájezd a na peníze budou muset počkat až do září 2021, protože je zde i zákon SARS Cov-2 na ochranu cestovních kanceláří.
Problém s vrácením peněz může nastat i v případě již zrušených zájezdů pokud pořadatel využije zákon na ochranu cestovních kanceláří
I když se situace ohledně šíření Koronaviru v naší zemi vyvíjí poměrně optimisticky a taktéž blízké zahraničí nabírá nový dech v mnoha zemích stále nelze říci, že se není čeho bát. Otázku zahraniční dovolené proto i nyní mnoho lidí pečlivě zvažuje a i nyní padají rozhodnutí o zrušení zájezdů a jsou zde další žádosti o vrácení peněz. Jenže právě s vrácením peněz může být i pořád problém působící stejné vrásky, jako v začátcích pandemie. Cestovní kanceláře jsou totiž jedním ze sektorů nejvíce postižených koronavirovou krizí a stát i jim chce, zákonem SARS Cov-2 obsahujícím ochranná opatření, pomoci postavit se zpět na nohy.
Zákon č.185/2020 Sb, na zmírnění dopadů epidemie Koronaviru na odvětví cestovního ruchu umožňuje cestovním kancelářím využít takzvanou ochrannou dobu a odložit vrácení plateb uhrazených zákazníkem na poměrně dlouhou dobu respektive až do září 2021. Jako náhradu mohou kanceláře nabídnout zákazníkům poukaz na jiný zájezd stejné hodnoty se stejnými podmínkami. Uvedená ochranná lhůta se týká zájezdů, které měly či mají proběhnout v období od 20. února do 31. srpna 2020.
Současná situace je tedy taková, že zákazníkům, jejichž zájezdy již byly z důvodů koronavirových opatření zrušeny sice podle občanského zákoníku a jeho paragrafu 2535 náleží vrácení peněz za zrušení zájezdu v plné výši. Jenže je zde výše popsaný ochranný zákon, který umožňuje cestovním kancelářím na jejich žádost a při splnění určitých podmínek, peníze velké většině klientů hned tak nevracet a nabízet jim poukazy na náhradní zájezdy.
Určité zákonem vymezené skupině osob musí být na jejich žádost peníze vyplaceny dříve a ochranná doba u nich musí být předčasně ukončena
Je zde však určitá zákonem vymezená skupina osob, která naději na rychlejší vrácení peněz ze zrušeného zájezdu má. Jde o zákazníky, kteří jsou invalidními osobami a držiteli průkazů ZTP a ZTP/P, zákazníky ve věku nad 65 let, zákazníky, kteří jsou rodiče samoživitelé, osoby těhotné či čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a osoby nezaměstnané vedené v evidenci úřadu práce. Pokud se jedná o zákazníka, který patří do uvedené skupiny, ochranná doba musí být ukončena ihned po oznámení zákazníka o odmítnutí poukazu na zájezd a hned následně platí nárok na vrácení peněz.
Podobné články
Práva na dovolenou se ani při dohodách nemůže zaměstnanec vzdát
V záležitostech ohledně nároku na dovolenou zaměstnanců si musí zaměstnavatelé pečlivě hlídat své počínání,…
Více informacíNeotevření datové schránky je stejné jako nepřebírání doporučené pošty
Více než 450 tisíc lidí zejména OSVČ dosud neakceptovalo fakt, že mají povinně státem zřízenu datovou schránku,…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informacíDohodáři se propouští nebo jim zaměstnavatelé upravují pracovní vztah na jinou formu
V poslední době se stále více zaměstnavatelů po celé České republice odvrací od zaměstnávání pracovníků…
Více informací