Vrácení přeplatku na dani z příjmů v roce 2024
V roce 2024, stejně jako v minulých letech, bude možné, že řada daňových poplatníků se setká s příjemnou situací, kdy jim stát vrátí část peněz nad rámec toho, co bylo skutečně na daních z příjmu za rok 2023 zaplaceno. Tato situace nastane v případech, kdy daní poplatníci odvedou na daních více, než kolik činila jejich skutečná daňová povinnost. Na druhé straně může nastat i v roce 2024 také opačná situace, že přeplatek nepřijde.
O vrácení daňového přeplatku je i v roce 2024 nutné požádat
Vrácení takového přeplatku však není automatický proces a vyžaduje aktivní účast poplatníků.. Pro zaměstnance, jejichž daně jsou vyrovnávány prostřednictvím ročního zúčtování, se o tuto záležitost obvykle stará účetní či mzdová účtárna jejich zaměstnavatele. Na druhé straně, ti, kdo podávají daňové přiznání samostatně, musí přímo ve formuláři svého přiznání uvést požadavek na vrácení přeplatku daně.
Vrácení přeplatku daně má zákonem stanovený systém a lhůty
Je důležité si uvědomit, že proces vrácení přeplatku daně se řídí termíny stanovenými zákonem. Pro zaměstnance, u kterých je zúčtování daně prováděno prostřednictvím zaměstnavatele, se přeplatek obvykle vrací v březnové mzdě, vyplácené následující měsíc, tedy v dubnu. V případě, že poplatník podává daňové přiznání, začne lhůta pro vrácení přeplatku běžet den po posledním řádném termínu pro jeho podání, což může být 2. dubna, 2. května nebo 1. července 2024, v závislosti na způsobu podání.
Finanční úřad má pak na vyřízení přeplatku zákonnou lhůtu 30 dnů. V praxi to znamená, že pokud poplatník podal své daňové přiznání v listinné podobě do 2. dubna 2024, měl by svůj přeplatek obdržet nejpozději do 2. května 2024. Pro ty, kteří využívají elektronického podání v květnové lhůtě, nastává termín pro vrácení přeplatku do 3. června 2024. Pokud je přiznání podáno s asistencí daňového poradce, lze očekávat přeplatek na účtech v prvních dnech srpna 2024.
Přeplatek se nevrací, pokud je za zdaňovací období nižší než 200 Kč
Přesto je třeba mít na paměti, že ne všem poplatníkům se přeplatek vrátí, i když výsledkem přiznání je. Existuje několik situací, kdy k tomu nedojde. Jednou z nich je minimální výše přeplatku, která musí dosáhnout alespoň částky 200 Kč. Menší částky jsou sčítány a o jejich vrácení je možné požádat až ve chvíli, kdy dosáhnou vypláceného limitu. Tuto možnost mají poplatníci k dispozici až šest let zpětně.
Poplatníci, kteří mají daňové nedoplatky z minulosti, případný přeplatek za rok 2023 nedostanou
Další situací, kdy se přeplatek nevrací, je existující daňový dluh. V případě, že poplatník má z předchozích let neuhrazené daně a nyní mu vznikne přeplatek, finanční úřad tento přeplatek automaticky použije na úhradu dluhu, místo aby jej vrátil poplatníkovi. Toto pravidlo zajišťuje, že dluhy vůči státu jsou prioritně řešeny před vrácením přeplatků.
Podobné články
Jak podat daňové přiznání 2024 elektronicky?
Pokud se rozhodnete podat své daňové přiznání za rok 2024 elektronicky, není nutné používat datovou schránku, což…
Více informacíSprávně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNa platbu daně z nemovitosti v roce 2024 je třeba mít připraveno více peněz
Opět nastává čas, kdy vlastníci nemovitostí musí sáhnout hlouběji do kapsy. Finanční úřad již zahájil proces…
Více informací