Výdělek z některých studentských praxí není zatížen daní
Praktické vyučování a praktická příprava na zaměstnání, má upevnit, prohloubit a do praxe uvést teoretické znalosti a schopnosti žáka a studenta. Velmi důležitý úkol má v této oblasti vedení k pečlivé práci a dobrému výkonu, protože to bude později rozhodovat o jeho pracovním uplatnění a klíčovým motivačním prvkem v uvedeném ohledu bývá finanční odměna za tuto práci, která nepodléhá dani
Student z výdělku daň neplatí a zaměstnavateli se sníží daňový základ
Student, který si dobrou prací v hodinách praktické přípravy, vydělá zaslouženou odměnu si ji může celou plně vychutnat a nemusí z ní odvádět daň z příjmu finančnímu úřadu.
Tento fakt je zde od roku 2014, kdy se změnil zákon o dani z příjmu opatřením č.344/2013Sb, které dle §6 odstavec 9 písmene I) se od daně z příjmu osvobodily příjmy žáků a studentů, které získávají během své praktické přípravy na zaměstnání.
Poskytnout možnost praxe či odborné přípravy žákům a studentům je však výhodné i z druhé strany tedy z hlediska poskytovatele praxe. Tento má nejen možnost utvářet si potencionální budoucí zaměstnance tak říkajíc na míru, či se na takovém utváření alespoň podílet, ale zároveň za přijatého studenta může snížit základ daně.
Odměna žákům a studentům středních a vyšších odborných škol za produktivní činnost
Při výkonu své praxe a odborné přípravy student vykonává produktivní činnost za níž mu náleží odměna z finančních prostředků, které byly touto činností získány. Za plně odpracovaný týden v osmi hodinové pracovní době náleží praktikujícímu žáku či studentovi 30% minimální mzdy, což znamená v současnosti částku 2760 Kč a v roce 2016 se tato částky zvýší o 210 Kč. Pokud student praxi vykonává kratší dobu než jeden měsíc, odrazí se to pochopitelně i v podle toho upravené výši jeho odměny. Odměnu studentovi dává ten, kdo je poskytovatelem praxe, tedy firma pro kterou student pracuje.
Vysokoškoláci mají smůlu jsou pod jiným zákonem a zdanění se nevyhnou
Povinné praxi jako přípravě na povolání podléhají nejen žáci a studenti středních a vyšších odborných škol, ale i studenti vysokoškolští. Jenže zatímco jedni mají svoji finanční odměnu z praxe od daně osvobozenu, druzí za ni daň z příjmu zaplatit musí. Na vině jsou dva rozdílné zákony, kterým studenti podléhají.
Studium na vysokých školách a vše co s ním souvisí i odborné praxe a příjmy z ní podléhají zákonu o vysokých školách, který je odlišný od školského zákona, který se vztahuje na středoškolské vzdělávání a jeho praxe. Rozdílnost obou zákonů neumožňuje slučovat jejich ustanovení a každý z uvedených druhů škol se musí řídit svými pravidly. Proto studenti vysokých škol už daň z příjmů u výdělku z praxí platit musí. Snížení daňového zatížení pro poskytovatele praxe se však vztahuje i na praktikanta vysokoškoláka.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíStudentům, kteří měli v roce 2023 příjem z brigád, se vyplatí podat v roce 2024 daňové přiznání
Také v roce 2023 si mnoho studentů získávalo vlastní příjmy formou drobných přivýdělků nejčastěji na dohody…
Více informací