Výpověď může přijít i v karanténě protože zákon ji z daného důvodu obecně nezakazuje
Výpověď daná zaměstnavatelem zaměstnanci je věc velmi nepříjemná, která většinou negativně poznamenává život každého zaměstnance v každé době. Uvedená nepříjemnost však může postihnout i zaměstnance v karanténě, protože karanténa sama není důvodem, pro který by zákon zakazoval dát zaměstnanci výpověď.
Karanténa před výpovědí nechrání
Kvůli řádění epidemie Covid-19 musí v současnosti zaměstnanci i zaměstnavatelé řešit mnoho palčivých problémů. Pro mnoho zaměstnanců se uvedená epidemie pojí i s velmi nepříjemnou nucenou karanténou, k níž se v případě nejednoho zaměstnance přidává i strach z výpovědi.
Zákoník práce se sice snaží zaměstnance v nejrůznějších situacích před výpovědí chránit, ale karanténa bohužel mezi zákonné ochranné lhůty obecně nepatří. I zaměstnanec, který je v karanténě, může dostat výpověď, zákon to obecně nezakazuje a v současné těžké situaci, kdy mnoho firem musí zastavovat či radikálně omezovat provoz je uvedená hrozba reálnější než kdy dříve.
Pro zaměstnavatele sice stále platí, že výpověď může dát zaměstnanci jen ze zákonem přesně stanovených důvodů a musí jednoznačně specifikovat důvody, které k výpovědi vedou, ale to zaměstnanci v současné době příliš nepomůže neboť právě omezení či úplné zrušení výroby zákonem uznatelnými důvody pro výpověď jsou.
Jedinou situací v karanténě, kdy podle zákoníku práce zaměstnanec propuštěn být nesmí je situace prvních čtrnácti dnů ve zkušební době. Jestliže jde tedy o zaměstnance, který se do karantény dostane v prvních čtrnácti dnech zkušební doby, tak v daném období propuštěn být nesmí, ale v dalších v následujících dnech už ano.
Zaměstnanec, který je v ochranné lhůtě či na ošetřovném vypovězen být nesmí
Současná situace kolem Koronaviru je však období i z právního hlediska velmi specifická, nemá v dějinách obdoby a mnoho pravidel a zákonů se za pochodu mění či přechodně přizpůsobuje a vyplatí je důležité aktuální změny sledovat.
Stále však platí zákonem stanovené ochranné lhůty, kdy zaměstnanec naopak dostat výpověď nesmí. Zákon zaměstnavateli výslovně zakazuje dát výpověď těhotné zaměstnankyni, zaměstnanci v pracovní neschopnosti, která není zaviněna samotným zaměstnancem, zaměstnanci na mateřské či rodičovské dovolené a zaměstnanci na ošetřovném s dítětem do 10 v současné situaci do 13 let věku.
Zaměstnanec, který s výpovědí nesouhlasí, se samozřejmě může bránit, ale pozor na lhůtu pro danou obranu
I v době Koronaviru se samozřejmě zaměstnanec může proti výpovědi bránit, tím, že na uvedené jednání zaměstnavatele podá žalobu k příslušnému okresnímu soudu a současně bude trvat na tom, aby jej zaměstnavatel nadále zaměstnával. Žalobu je však nutné podat ve lhůtě nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.
Velmi problematické to může v současnosti být i s trváním na tom, aby zaměstnavatel přiděloval zaměstnanci nadále práci, pokud je činnost firmy omezena či zcela zastavena. Zde je nutné situaci řešit opravdu podle pravidel aktuální situace.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací