Výpověď ze zaměstnání může přijít i za krátké neomluvené absence
V každém zaměstnání si musí zaměstnanec dávat pozor na to, aby se vyvaroval porušování pravidel pracovní kázně, za které může vždy následovat výpověď z pracovního poměru. Velmi zrádné mohou být v dané souvislosti i krátké neomluvené absence a někdy dokonce stačí i jeden takový prohřešek.
Zákoník práce minimální délku neomluvené absence nestanoví, avšak zaměstnavatelé jsou stále přísnější
Neomluvená nepřítomnost zaměstnance na pracovišti, se vždy může zvrtnout, v zásadní problém a zaměstnanec by ji nikdy neměl podceňovat.
Ani v době nedostatku pracovních sil by si zaměstnanec neměl zahrávat s neomluvenou absencí v práci a důvod své nepřítomnosti by měl vždy co nejrychleji doložit, pokud nešlo nepřítomnost omluvit předem či přímo ve chvíli jejího trvání. V podstatě za každou neomluvenou nepřítomnost v práci dnes může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď, dokonce i tu okamžitou. A dlužno k dané situaci podotknout, že zaměstnavatelé se nebrání uvedenou možnost využít zvláště, pokud je neomluvených absencí více či má dotyčný na svém kontě i další, třeba drobné prohřešky proti pracovní kázni.
Už jedna neomluvená absence v rozsahu celé pracovní směny může být pro zaměstnavatele důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru s uvedeným zaměstnancem. Pokud taková nezdůvodněná absence bude trvat dokonce více dní, okamžité propuštění ze zaměstnání bude téměř jisté. Pomoci se v takovém případě zaměstnanec většinou nedovolá ani u soudu, i když vždy samozřejmě záleží na konkrétních individuálních okolnostech celého případu.
Neomluvená absence celých směn je tedy prohřeškem velmi zásadním, ale i absence v délce několika hodin či dokonce minut už může u přísnějšího zaměstnavatele přinést běžnou výpověď z pracovního poměru za méně závažné porušení pracovní kázně. Zákoník práce jednoznačně nevymezuje délku absence, za níž může následovat výpověď, avšak říká, že každé neodůvodněné neplnění pracovních povinností znamená porušení pracovní kázně buď méně závažným způsobem, anebo právě porušením povinností hrubým způsobem.
Na hrozící výpověď za méně závažné porušení kázně musí být zaměstnanec upozorněn předem
Pokud zaměstnancova neomluvená nepřítomnost na pracovišti trvala jen krátce a nebyla opakovanou záležitostí, může výpovědi za méně závažné porušení pracovní kázně ještě uniknout, pokud si svoji chybu uvědomí, třeba na základě vytýkacího dopisu, nebude svůj prohřešek opakovat a třeba i dobu své nepřítomnosti napracuje.
Zaměstnavatel má totiž ze zákona vůči zaměstnancům stanoveny povinnosti. A jednou z těchto povinností je právě zaslání onoho vytýkacího dopisu zaměstnanci, který se méně závažným způsobem provinil proti pracovním povinnostem. Toto varování před hrozící výpovědí musí zaměstnanec dostat šest měsíců předem, aby dostal šanci své pochybení napravit.
Podobné články
Co dělat když mi nepřijde výplata?
V českém pracovním právu existuje několik zásadních pravidel, která mají za úkol chránit práva zaměstnanců.…
Více informacíPři výpovědi zaměstnanci za porušování kázně je nutné hlídat současně dvě lhůty
Je dobře známo, že proces výpovědi zaměstnance je komplikovanou záležitostí, při které musí zaměstnavatel…
Více informacíNepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách
Doba nepřetržitého odpočinku zaměstnance v pracovním procesu je nařízena přímo zákoníkem práce. Zaměstnavatelé…
Více informacíPři podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se smí a co ne
Peněžitá pomoc v mateřství, známá také jako mateřská, představuje kompenzaci příjmů v období několika týdnů…
Více informací