Výpovědní lhůta musí být dodržena i při práci v důchodu
Důchod je situace v životě, která může přinášet na jedné straně omezení a na druhé i nejrůznější výhody. V mnoha případech se dá starobní důchod velmi dobře spojit se zaměstnáním, ale i zaměstnaný důchodce musí dodržovat zákony o výpovědi a výpovědní lhůtě.
Pokud končí pracovní poměr v důchodu výpovědí, musí být dodržena dvouměsíční výpovědní lhůta
Pokud to zdravotní stav člověku dovolí, nemusí ani ve starobním důchodu sedět se založenýma rukama, ale klidně může být ještě zaměstnán i na pracovní poměr na dobu neurčitou. V uvedeném případě si však musí být důchodce vědom toho, že pro něho platí zákoník práce stejně jako pro ostatní zaměstnance a je třeba jej dodržovat i ve chvíli, kdy se daný pracovník rozhodne se zaměstnáním skončit.
Ukončit pracovní poměr může i důchodce výpovědí či dohodou, nebo v případě pracovního poměru na dobu určitou, uplynutím dohodnuté doby. Ani v důchodovém věku si nemůže zaměstnanec ukončit uzavřený pracovní vztah, kdy chce a jak se mu zlíbí, ale musí dodržet ustanovení zákoníku práce. Pokud pracovní poměr končí výpovědí zaměstnance, musí být dodržena pravidla výpovědi i s výpovědní lhůtou.
Pokud tedy dává zaměstnaný důchodce výpověď z pracovního poměru uzavřeného na dobu neurčitou, musí být zaměstnavateli podána vždy písemnou formou. Výpověď podaná jinak než písemně je vždy neplatná. Každý zaměstnanec má právo dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu, ale taktéž bez uvedení důvodu.
Podle § 51 zákoníku práce, vždy když pracovní poměr zaniká výpovědí, končí vždy uplynutím výpovědní lhůty. Výpovědní doba musí být vždy stejná pro zaměstnavatele i pro zaměstnance a standardně trvá dva měsíce. Delší výpovědní lhůta může vzniknout jen výjimkou stanovenou § 51a zákoníku práce.
Výpovědní lhůta vždy začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního kalendářního dne lhůty.
Pracovní poměr může skončit i dohodou o rozvázání poměru se zaměstnavatelem
Pracovní poměr může skončit i dohodou o rozvázání pracovního poměru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. S uzavřením uvedené dohody musí zaměstnavatel předem souhlasit.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí mít stejně jako výpověď písemnou formu. Jedno vyhotovení musí zůstat zaměstnavateli, druhé dostává zaměstnanec. Na stanovení podmínek dohody se musí obě strany plně soustředit. K podpisu dohody by nemělo dojít dříve, než si obě strany vyjasní vše v dohodě uvedené.
Pokud pracovní poměr končí uvedenou dohodou, mohou si zúčastnění na základě vzájemného souhlasu stanovit také lhůtu, ve které zaměstnanec zaměstnání opustí, nemusí to být až dva měsíce po dohodě, ale může to být třeba následující den či za měsíc.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací