Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Výše odstupného může být u několika současně propouštěných zaměstnanců různá a nemusí to být chyba či diskriminace

Datum článku: 15. 09. 2020

Problematika odstupného při ukončení pracovního poměru je velmi citlivou záležitostí pro propuštěného zaměstnance a současně nesnadnou záležitostí pro zaměstnavatele, který samozřejmě musí vždy postupovat v souladu se zákonem. Propouštěný zaměstnanec se velmi často může cítit diskriminovaný a problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Když je propouštěno více zaměstnanců současně a každý s jinou výší odstupného mohou zaměstnavatele čekat horké chvilky před soudem i v případě že jedná zcela v souladu se zákony.

Výše odstupného může být v případě několika současně propouštěných zaměstnanců z mnoha důvodů velmi odlišná, ale přesto zcela v souladu s právem

Moudro našich předků nás upozorňuje na fakt, že když se ve více případech dělá totéž, není to totéž, ale současně to neznamená, že musí nutně docházet k chybě. Znamená to, že vše je vždy ovlivněno individuálností. Všechny věci, dění a postupy nejsou a nemohou být vždy totožné, ani v případě, kdy se jedná o záležitost, která se jeví jako zcela totožná s jinou a vynucuje si zdání, že by měla mít i shodné řešení. Není tomu tak, uznává to i pohled práva a nabádá vždy k individuálnímu posuzování a individuálnímu řešení každé situace s ohledem na skutečnosti, které situaci ovlivňují. To, že zdánlivě totožná situace několika jedinců, kteří se dostali do zdánlivě stejného problému s propuštěním ze zaměstnání, může být řešena odlišně, a přesto zcela v souladu se zákonem potvrzuje právo také. Zcela legitimně a po právu mohou taktéž někteří z propouštěných zaměstnanců dostat vyšší odstupné, než jejich kolegové a v žádném případě to nemusí znamenat nesprávné či přímo diskriminující jednání zaměstnavatele. Na straně druhé je však pochopitelné i to, že ten kdo dostává odstupné nižší, vždy mívá pocit nespravedlnosti a skutečnost, že zaměstnavatel i v jeho případě postupoval zcela v souladu s pravidly i dobrými mravy mu obtížně vysvětluje i soud.

Když zaměstnavatel postupuje podle práva, dává mu právo za určitých podmínek také možnost dělat zcela legálně rozdíly ve výši odstupného u jednotlivých zaměstnanců

Každý zaměstnavatel se může dostat do problémů, kdy je okolnostmi nucen dát zaměstnanci či několika zaměstnancům současně výpověď z důvodů organizačních, na kterých však dotčení zaměstnanci nemají žádný podíl, čili situaci nijak nezapříčinili. Jde o výpověď podle § 52 písm, a) až c) zákoníku práce.

Na uvedenou situaci přímo navazuje § 67 téhož zákoníku, který říká, že pokud u zaměstnance dochází k ukončení pracovního poměru zaměstnavatelem z výše uvedených důvodů, ať už se tak děje formou výpovědi či dohody po skončení pracovního poměru, má propouštěný zaměstnanec vždy právo na odstupné. Toto odstupné má opět zákonem stanovena určitá standardní minima, která zaměstnanec při určité délce trvání pracovního poměru dostat musí. Na straně druhé zákon dává prostor i k tomu, aby zaměstnanec dostal odstupné i vyšší než je stanovený standard i z jiných důvodů než jsou vyjmenovány zákonem o odstupném. Vyšší výši odstupného může mít firma stanovenu kolektivní smlouvou a zákon nic nenamítá proti tomu, když se v případě tohoto vyššího odstupného bere v potaz sociální situace propouštěného výše jeho příjmu i způsob ukončení pracovního poměru.

Zaměstnavatel, který postupuje v souladu s právem, může svobodně využít všechny možnosti, které mu zákon dává a postupovat i v případě rozvázání pracovního poměru a poskytování odstupného u jednotlivých zaměstnanců odlišně s ohledem na jejich pracovní postavení a aktuální mzdovou i sociální situaci.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení

Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení

Datum článku: 25. 04. 2024

Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…

Více informací
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024

Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024

Datum článku: 23. 04. 2024

V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…

Více informací
Povinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny

Povinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny

Datum článku: 18. 04. 2024

V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…

Více informací
Rychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce

Rychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce

Datum článku: 17. 04. 2024

V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…

Více informací