Vyšší minimální mzda od roku 2015
Od ledna 2015 bude vyšší minimální mzda. Kolik nám zvýšení minimální mzdy přinese a co vše ovlivní? Minimální mzda se má v příštím roce zvýšit o 700 Kč a dosáhnout tak výše 9200 Kč měsíčně. Návrh byl 15.9. 2014 schválen na jednání vlády. Minimální mzda má a bude mít ve společnosti vždy důležitou roli. Výše minimální mzdy ovlivňuje vztah lidí k práci. Tato výše mzdy by měla být vždy nastavena tak, aby předčila úroveň sociálních dávek a vedla lidi k práci,
Co to bude znamenat pro zaměstnance?
„Poctivě pracujícím chceme zajistit důstojnou odměnu za vykonanou práci. Postupně chceme zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila 40 procentům průměrné mzdy. Toto řešení přihlíží k současnému stavu o k očekávanému ekonomickému vývoji a stejně tak k předpokládanému růstu mezd i spotřebitelských cen,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.
Při současné minimální mzdě 8 500 Kč má bezdětný zaměstnanec po všech odvodech nakonec 7 564 Kč čisté mzdy. Zaměstnanec odvede celkem 936 Kč na zdravotní a sociální pojištění a uplatní slevu na poplatníka 2 070 Kč.
Tento zaměstnanec při minimální mzdě 9200 Kč v roce 2015 bude mít čistou mzdu 8 188 Kč měsíčně. Opět musí odvést povinné zdravotní a sociální pojištění, což bude celková částka 1 012 Kč měsíčně a uplatní slevu na poplatníka 2 070Kč. Zaměstnanec si tedy polepší o 623 Kč měsíčně.
A co zaměstnavatel?
Se změnou minimální mzdy se samozřejmě pojí i vyšší mzdové náklady zaměstnavatele, což se může projevit na snižování stavu zaměstnanců. V současnosti jsou náklady zaměstnavatele na jednoho zaměstnance 11 390 kč. Odvody jsou ve výši 2 890 Kč a budou 3 128Kč. Náklady se tímto zvýší na 12 328 Kč a zaměstnavatelé budou asi více přemýšlet, kolik zaměstnanců budou mít.
Zvýšení minimální mzdy se projeví v nemoci i ve stáří
Se zvýšením minimální mzdy přijde i zvýšení nemocenské, ale až od 15 dne nemoci, protože prvních čtrnáct dní hradí zaměstnavatel. Při minimální mzdě 8 500 Kč náleží za 30 dní nemoci 4 560 Kč při minimální mzdě 9 200 Kč to bude 4 960 Kč. Vyšší minimální mzda bude mít vliv i na výpočet starobního důchodu. Výše důchodu závisí na příjmech před odchodem do důchodu. Pro výpočet důchodu v roce 2014 jsou rozhodující léta 1986-2013.
Změní se částky pro zdravotní pojišťovny i pro obdržení daňového bonusu
Změny se projeví také u zdravotních pojišťoven. Růst mzdy se projeví i v částce, kterou dostávají pojišťovny na jednoho zaměstnance. V současnosti je tato částka na hodnotě 1 148 Kč měsíčně. Příští rok to bude 1 242 Kč. Částka se zvýší o 94 Kč. Změny se odrazí též u možnosti rodiče získat daňový bonus. Daňový bonus je rozdíl mezi výší daně z příjmu a daňovým zvýhodněním. V současnosti bonus náleží rodiči, který má roční příjem vyšší než 51 000, což je šestinásobek minimální mzdy. Od roku 2015 bude mít rodič tento nárok teprve až jeho roční příjem přesáhne částku 55 200 Kč.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíOBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění
V současné době se stále více osob setkává s problematickou situací, kdy se jim blíží důchodový věk, ale nárok…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informací