Vyšší podporu v nezaměstnanosti v roce 2019 budou pobírat lidé s vysokými výdělky a při rekvalifikaci
Nezaměstnanost v poslední době sice lidem příliš nehrozí a zaměstnanost již delší dobu s vysokým skóre vítězí, ale přesto není nikdo z nás proti uvedené nepříznivé situaci imunní a postihnout může kohokoli z nás i v nejpříznivější době. Pro snaživé je ale podpora v nezaměstnanosti vyšší a při dodržení pravidel je možné si v nezaměstnanosti i trochu přivydělat.
Při vysokém předchozím příjmu nebo rekvalifikaci bude podpora v nezaměstnanosti v roce 2019 vyšší
Jak je uvedeno výše břemeno nezaměstnanosti může dopadnout na každého z nás i v době ekonomicky příznivého vývoje a rostoucích platů. Dokonce i prognózy analytiků už na rok 2019 předpovídají stagnaci dosavadního růstu zaměstnanosti a naznačují, že se vývoj v dané oblasti může nepatrně naklonit opačným směrem, což jinými slovy znamená, že riziko nezaměstnanosti bude o něco vyšší než v roce minulém.
Pokud se občan v roce 2019 dostane do role nezaměstnaného, je dobré vědět, že i v tomto roce tu jako pomocník v dané situaci bude podpora v nezaměstnanosti. Podporu v nezaměstnanosti dostane v roce 2019 nezaměstnaný, který se řádně zaeviduje na úřadě práce, splní podmínky pro nárok na uvedenou dávku a bude dodržovat pravidla, která jsou pro tuto situaci stanovena zákonem. Pravidla a podmínky pro nárok na podporu se v roce 2019 proti minulému roku nemění a v určitých situacích mohou nezaměstnaní pobírat podporu vyšší
Aktivita a snaha o zlepšení situace bude i nadále potřeba
Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je i v roce 2019 zásadní, aby nezaměstnaný měl řádně odvedeno důchodové pojištění minimálně za dobu 12 měsíců v posledních dvou letech, která bezprostředně předcházela vzniklé nezaměstnanosti.
Výše vyplácené podpory záleží stejně jako v minulých letech na výši předchozího výdělku žadatele i délce doby, po kterou může a bude podporu pobírat. I nadále také bude platit, že se výše podpory postupem doby nezaměstnanosti snižuje.
V prvních dvou měsících podpory bude nezaměstnaný dostávat až 65 procent z předchozího průměrného výdělku.
Následující dva měsíce podpora klesá na 50 procent daného výdělku a pátý a eventuálně i další měsíce na podpoře už se musí nezaměstnaný spokojit v roce 2019 stejně jako v letech předchozích jen se 45 procenty předchozího průměrného výdělku.
Z důvodu příznivého vývoje ekonomiky, růstu mezd a celkového růstu průměrné mzdy v národním hospodářství vzroste v roce 2019 maximální částka měsíční podpory v nezaměstnanosti na 18 111 Kč. Pokud bude předchozí měsíční příjem nezaměstnaného v roce 2019 vysoký nad 28 762 Kč či roven dané částce dosáhne nezaměstnaný na uvedenou maximální podporu.
Zvýšila se také maximální částka podpory, kterou může nezaměstnaný dostat v případě rekvalifikace, která v roce 2019 činí 20 297 Kč. Při rekvalifikaci v nezaměstnanosti také platí, že nezaměstnaný dostává po celou dobu rekvalifikace 60 procent z předchozího průměrného výdělku.
S růstem minimální mzdy vzrostla i částka, kterou si lze v nezaměstnanosti přivydělat, ale ne na dohodu o provedení práce
Možnost si trochu přivydělat v nezaměstnanosti je zde i v roce 2019, ale opět je nutné znát platná pravidla a respektovat je. Se zvýšením minimální mzdy, ta je v letošním roce na částce 13 350 Kč se přiměřeně tomu zvýšil i možný přivýdělek v nezaměstnanosti, stále však tato částka nesmí překročit polovinu aktuální minimální mzdy tedy 6675 Kč měsíčně. Přivydělat si lze jen dohodou o činnosti.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací