Za vymáhání soudní pomoci při platební neschopnosti zaměstnavatele se soudní poplatky platit nemusí
Pokud se chce občan domáhat svých práv s pomocí soudu, musí být ve většině případů připraven na to, že bude muset hradit nějaké soudní poplatky. Jak je to však se soudními poplatky v případě, kdy se zaměstnanec soudí s institucí, která měla uspokojovat mzdové nároky zaměstnanci za zaměstnavatele v platební neschopnosti, avšak instituce čili Úřad práce neuspokojil zaměstnanci mzdové nároky, jak by měla a zaměstnanec se znovu obrátil na soud. Musí v uvedené záležitosti zaměstnanec znovu hradit soudní poplatky?
Žádat o pomoc při platební neschopnosti zaměstnavatele nemusí být snadné a mohou nastat komplikace i při jednání s úřadem
Když zaměstnavatel nevyplácí zaměstnanci mzdu, protože se tento chlebodárce dostal do platební neschopnosti, radí odborníci takto postiženým zaměstnancům, aby se obrátili na příslušný úřad práce, který jim příslušné peníze vyplatí za zaměstnavatele. Uvedené je sice pravda jenže záležitost nemusí s úřadem probíhat vždy jednoduše a hladce.
Problém může nastat v případě, pokud nechce zaměstnanec uplatnit mzdové nároky najednou, ale rozhodne se je uplatňovat postupně. Pokud zaměstnanec žádá uspokojení jen části mzdových nároků a další část bude chtít uplatnit později, může nastat problém se lhůtami, které jsou pro takový případ předepsány zákonem. Celý případ může skončit až u Nejvyššího soudu, pokud se zaměstnanec rozhodne bránit, viz zde. A má se pak zaměstnanec připravit na platbu soudních poplatků?
Nejvyšší správní soud rozhodl, že z dávky vyplácené při platební neschopnosti zaměstnavatele se soudní poplatek neplatí
Jak je patrné z řádků výše domoci se své oprávněné mzdy, když ji zaměstnavatel nevyplatil, nemusí být snadné, i přesto, že zákon daný úkol úřadům práce výslovně ukládá. A také nemusí být snadné se o své právo soudit. Nejvyšší správní soud však už vydal v dané záležitosti jeden určující rozsudek, ve kterém rozhodl, že plnění poskytované zaměstnanci státem jako ochrana při platební neschopnosti zaměstnavatele je státní dávkou. Účelem uvedené dávky je pomoci zaměstnanci zvládnout období, kdy je bez prostředků, a tudíž tedy, tato státní dávka podle § 11 odstavec 1 písmene b) zákona o soudních poplatcích, je od těchto poplatků osvobozena.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací