Žádost o důchod při práci v zahraničí velmi ovlivní skutečnost, zda jde o smluvní či nesmluvní zemi s ČR
Vyřizování žádosti o důchod si vždy pro žadatele znamená obrnit se trpělivostí a vyřídit si nezbytné administrativní formality s danou záležitostí svázané. Náročnější bývá dané vyřizování pro občany, kteří během života pracovali i v jiné zemi než v rodné ČR. Vždy záleží na tom, jakými předpisy je daná země vázána.
Podmínky nároku na důchod zdaleka nejsou shodné ani v EU natož v zemích mimo EU
Jak je řečeno již v úvodu, pokud osoba žádající v ČR o starobní důchod pracovala během svého života, kromě domovské ČR i v jiných státech, bude mít vyřizování dané záležitosti komplikovanější než jedinec, který byl celý život zaměstnán jen ve svém rodném státě.
Hodně bude záležet na tom, zda práce v zahraničí probíhala v zemích, se kterými ČR aktivně spolupracuje v otázkách sociálního zabezpečení a má s danou zemí uzavřenu právě smlouvu o spolupráci v dané oblasti. Takovouto smlouvu má ČR uzavřenu nejen se státy EU, ale i se zeměmi jako Norsko, Švýcarsko, Island, ale také s USA, Kanadou, Ruskem, Japonskem, Ukrajinou, Indií nebo Chile. Díky uvedeným smluvním vztahům je vyjednávání důchodových otázek pro naše občany snazší a žadatelé o důchod nemají tolik starostí, protože stačí požádat o důchod v ČR jako domovském státě a Česká správa sociálního zabezpečení už si sama vyžádá od smluvního státu vše, co potřebuje.
Podmínky nároku na důchod se sice ve všech smluvních státech liší. Každá země má pro vznik nároku na důchod vlastní pravidla a podmínky, ale výše popsané smlouvy mezi státy koordinují situaci tak, aby osoby, které během života pracovaly ve dvou nebo více státech, nebyly ohledně důchodů poškozeny a bylo pro ně zajištěno, co jim za práci spravedlivě náleží.
Práce v nesmluvní zemi s ČR znamená žádat o důchod v zemi výkonu práce a podléhat jejím podmínkám
Pokud byl žadatel o důchod zaměstnán v zemi, která není smluvní zemí ČR v oblasti důchodové politiky, musí počítat s tím, že cesta ke starobnímu důchodu může být klikatější a složitější. Žadatel si o důchod musí žádat přímo v zemi, ve které pracoval a podléhá jejím pravidlům a podmínkám.
Česká správa sociálního zabezpečení může v daném případě poradit, jak postupovat, ale situaci za dotyčného řešit nemůže a nemůže řešit důchod za inkriminované období, pokud se občan během uvedené práce v zahraničí nejistil současně důchodovým pojištěním hrazeným v tuzemsku dobrovolně.
Při více informací nebo ohledně nejasností je dobré se včas obrátit s žádostí o radu v dané problematice na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení případně na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Podobné články
Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíNový zákon o sociálním podniku by měl pomoci do práce nejen postiženým
V posledních letech se česká vláda opakovaně pokoušela řešit problematickou oblast sociálního podnikání. Sociální…
Více informacíPracovní poměry na dobu určitou lze sjednávat v určitých případech bez omezení
Zákoník práce stanovuje jasné omezení a pravidla pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou tak, aby se…
Více informací