Žádost o uvolnění kvůli ošetřovnému lze odmítnout jen v případě vážného ohrožení provozu firmy
Od června 2018 bude moci více potřebných zaměstnanců žádat zaměstnavatele o dlouhodobé ošetřovné. Zaměstnavatelé, kteří budou chtít uvedenou žádost odmítnout, budou muset prokázat firmu ohrožující důvody, které jim brání, aby žádosti zaměstnance vyhověli.
Při splnění podmínek se ošetřovatelskému volnu mohou stavět do cesty jen nejzávažnější důvody
Pokud od července 2018 požádá zaměstnanec svého zaměstnavatele o uvolnění ze zaměstnání z důvodu prokazatelné dlouhodobé péče o osobu blízkou, bude muset zaměstnavatel danému zaměstnanci ve většině případů ze zákona vyhovět. Pokud se zaměstnavatel v uvedené situaci rozhodne žádost zaměstnance odmítnout, bude muset mít připraveny jako příčinu odmítnutí velmi závažné důvody, které obstojí i před případným soudním jednáním.
Zaměstnanec, který bude žádat o dlouhodobé ošetřovné z důvodu potřeby dlouhodobé celodenní péče o příbuzného, jehož nepříznivý zdravotní stav si po nejméně sedmidenní hospitalizaci vyžaduje následnou péči delší než 30 dnů, musí samozřejmě uvedenou potřebu doložit lékařskou zprávou ošetřovaného.
Další podmínkou získání dlouhodobého placeného ošetřovatelského volna je pravidelně hrazené nemocenské pojištění. Aby měl žadatel nárok na dávku, která je s daným ošetřováním blízké osoby spojena musí prokázat uhrazené nemocenské pojištění za dobu nejméně 90 dnů ze zaměstnání, které trvá alespoň čtyři měsíce.
Ošetřovatelské volno lze zamítnout jen při prokazatelném ohrožení podniku
Podmínky uvolnění či neuvolnění zaměstnance z důvodů dlouhodobé ošetřovatelské péče stanoví zákoník práce a v současnosti se dolaďují poslední úpravy, aby bylo možné rozhodovat i spory, když zaměstnavatel odmítne zaměstnanci požadované pracovní uvolnění udělit. Zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnanců o kratší či delší ošetřovatelské volno vždy, když tomu nebrání velmi závažné provozní důvody.
Odmítnout žádost zaměstnance o udělení ošetřovatelského volna může zaměstnavatel jedině v případě, že by v důsledku vyhovění žádosti prokazatelně došlo k neřešitelnému narušení či úplnému přerušení provozu podniku. Pokud dojde ke sporu v záležitosti odmítnutí žádosti o ošetřovatelské volno zaměstnance, prověřuje soud velmi pečlivě technické a organizační poměry firmy.
Pokud zaměstnavatel bude chtít v případě zamítavého stanoviska k žádosti zaměstnance argumentovat nedostatečným počtem dalších pracovníků, kteří by mohli chybějícího pracovníka nahradit, může velmi snadno u soudu narazit. Tvrzení, že není možné z finančních důvodů přijmout pracovníka na zástup, uzná soud také jen velmi zřídka a jen když je prokazatelné. V případě udělení ošetřovatelského volna zaměstnanci je vždy potřebné hledat cestu, jak vyhovět a k zamítavému stanovisku sahat jen v případě, že žádost zaměstnance jednoznačně a doložitelně není možné akceptovat.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací