Zákazník bude muset při nákupu potravin zase sáhnout hlouběji do peněženky
Bilance zemědělců nad letošní úrodou není právě nejradostnější. Nad rozmary počasí zapláčí totiž peněženky nás všech. Vyšší ceny už jsou u brambor a další zeleniny.Vzroste i cena masa, protože stouply náklady na zajištění krmení pro zvířata, pro která není dostatek kvalitního přírodního krmiva a musí se zajišťovat složitější technologickou výrobou.
Ceny půjdou nahoru v desítkách procent
Letní žár si vybral svou daň a my si v důsledku toho budeme muset připlatit třeba za brambory, kterých se letos urodilo podle zemědělců i o polovinu méně než loni a jejich cena je již v současnosti i o pět korun vyšší než tomu bylo před rokem a očekává se že ještě dále poroste. Ceny zeleniny a jablek ještě vzrostou s příchodem zimního období v průměru o 10 až 15 procent. Neúroda se významně podepíše také na ceně zelí či mrkve. Růst cen zeleniny přestane zřejmě kolem nového roku a po něm, kdy už zase, ale tento produkt začne pomalu ztrácet na kvalitě.
Ovoce je však vyzrálejší a co není se doveze jako jindy
Agrární odborníci však tvrdí, že spotřebitelé nemusí podléhat panice. Situace prý není tak kritická jak se zdá. Všechno zlé má i svoji pozitivní stránku. Ovoce je sice velikostně menší, ale jablka, hrušky, švestky i víno jsou dobře vyzrálé a tím i bohatší na vitamíny, přírodní cukry a další tělu prospěšné látky.
Ztráty na ovoci a zelenině zapříčiněné suchem se vykompenzují dovozem, což, ale není nijak zásadní problém. Dovoz uvedených plodin se běžně v naší zemi praktikuje a dovezené ovoce může být někdy i levnější než tuzemské.
Nálady sadařů a zemědělců, ale zdaleka tak optimistické nejsou. Tržby za své produkty budou mít nižší, protože část ovoce v důsledku sucha nedorostla předepsané prodejní velikosti nebo je jinak znehodnocena a tak se nemůže prodávat, ale musí se dále zpracovávat.
Těžkou hlavu mají zemědělci i z toho čím budou krmit dobytek. Není totiž dostatek kvalitního sena a urodilo se i méně kukuřice, která je důležitým a hodnotným krmivem, které zvířatům dodává energii a podporuje jejich růst. Z čehož je nad slunce jasnější, že nad cenou steaků a podobných dobrot spotřebitel jásat také nebude.
Nedá nám chléb a další produkty z obilovin zahynouti?
Tím co nejlépe uneslo žhavost letošního léta a bylo jím nejméně poškozeno jsou základní obiloviny, ovšem kromě již zmíněné kukuřice. Silní, tedy pšenice, ječmen, oves a žito, osvědčily svůj tuhý kořínek a parné léto jim prospělo. Nějaká naděje zde tedy přece jen zůstává.
V mnoha nesnázích vám pomohou na www.vedeni-ucetnictvi.cz
Podobné články
Voda v roce 2024 opět zdraží
Při sestavování rozpočtu domácností i firem na nadcházející rok 2024 je zásadní zahrnout do kalkulací…
Více informacíRoční dálniční známka bude od března 2024 dražší o 800 Kč
Od března 2024 dojde ke změnám cen dálničních známek v České republice. Roční dálniční známky pro vozidla…
Více informacíČeská spořitelna za přechod na elektronické bankovnictví nabídne drobný finanční podnět i lákavější úročení spoření
Digitalizace a elektronizace služeb dostává a dále bude dostávat prioritu i v České spořitelně, protože…
Více informacíDokumentace k převodním cenám bývá klíčová při daňové kontrole
Pečlivě vypracovaná dokumentace k převodním cenám mezi spojenými osobami výrazně pomáhá v případě daňových…
Více informací