Zákazník nesmí platit za komunikaci s firmami více, než je nutné
Volání na nejrůznější barevné linky firem nesmí stát zákazníka více než jiný běžný hovor, zakazuje to zákon na ochranu spotřebitele. Realita je ale opět jiná, nejedna z firem má hovory na zákaznických linkách stále dražší než být mohou a zákazník je po obdržení účtu nemile překvapen.
U některých firem může být rada či informace skutečně drahá
Zákon firmám sice zakazuje provozovat telefonní linky, na kterých by zákazník platil za nutnou komunikaci více než je běžné, ale vypadá to, že některým firmám dodržování paragrafů moc neříká.
Bílé a modré linky, na kterých hovory rozhodně nejsou za běžnou cenu, mnohde stále fungují. Uvedené telefonní linky mají zákazníkům sloužit pro rychlou komunikaci s firmami pro případ nahlášení poruch, reklamací apod. Za uvedený hovor by měl zákazník zaplatit stejně jako za jiný běžný hovor na vnitrostátní linku. Cena by se měla pohybovat zhruba kolem 3,50 Kč za minutu hovoru, ale skutečnost je jiná, minuta volání na takovouto linku může být i přes pět korun podle operátora.
Na telefonní linky začínající čísly 84 nebo 81, si dávejte stále pozor
Pokud použijete firemní linky začínající čísly 840, 841, 842 nebo podobné, mohou vás následně velmi překvapit vysoké cifry na měsíčním vyúčtování. Zákon sice zakazuje firmám hovory za ceny dražší než běžné volání, ale cenu za minutu běžného hovoru striktně nestanoví a operátoři si je upravují podle svého.
Je evidentní, že zákon je porušován, ale firmy se přesto hájí
Za porušení zákona o ochraně spotřebitele hrozí firmám pokuta až jeden milion korun, a přesto se uvedené praktiky stále dějí. Firmy svůj postup hájí tím, že za vyšší cenu jsou zákazníkům poskytovány lepší služby, rychlejší dovolání a vyřešení požadavku. Na bezplatných linkách prý zákazníci neúměrně protahují hovory, ale u zpoplatněných linek jsou připravenější a stručnější. Háček je ale v tom, že když zákazník potřebuje řešit problém, často jej ani nenapadne, že si za takový hovor připlatí a dozví se to až z vyúčtování. Zákazník proto musí být informován nebo se nejrůznějších poradců dotazovat i na to, kolik za telefonickou radu zaplatí. Zkušení odborníci, jako jsou třeba účetní ze společnosti SLUTO, odpoví jistě i na uvedený dotaz s přehledem.
Závěrem je však nutné říci, že solidních firem, které ctí zákazníky i zákon a chovají se podle toho, přibývá. Tyto firmy od drahých linek ustupují nebo zřetelně a jasně nabízejí zákazníkům několik variant kontaktu. Za běžnou cenu hovoru si zákazník vyřídí záležitosti u České pojišťovny i většiny bank. Pražská energetika, ČEZ a další podniky mají k barevným linkám i linku pro zákazníky za běžnou cenu.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPráci s umělou inteligencí je vždy nutné sladit s pravidly GDPR
V dnešní době je technologie umělé inteligence (AI) považována za jeden z nejvýznamnějších průlomů, který…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací