Zakladatelské listiny firem, budou muset nově z rozhodnutí soudu obsahovat přesně vymezený předmět činnosti, jinak může firmě hrozit i likvidace
Nejvyšší soud ČR nedávno rozhodl o tom, že v zakladatelských listinách firem bude nutné nově jasně a jednoznačně uvádět předmět podnikání společnosti. Obecné označení činností dle živnostenského zákona už stačit nebude. Firmy, které si uvedený údaj v dokumentech patřičně neupraví, nespecifikují, budou mít velké problémy, které mohou vést i ke zrušení společnosti.
Firmy si musí zkontrolovat, co mají v zakladatelských listinách uvedeno jako předmět činnosti a jednoznačně vymezit obor činnosti nejlépe dle názvů v živnostenském zákoně, aby bylo na první pohled jasné, v čem činnost spočívá
Nejvyšší soud svým nedávným rozhodnutím opět zpřísnil podmínky firmám, když stanovil, že v zakladatelských listinách tedy společenské smlouvě i stanovách bude muset být zcela jednoznačně a přesně vymezen předmět podnikání u volných živností.
Uvedený údaj musí zcela jednoznačně říkat, co je předmětem podnikání dané společnosti. Nebude již možné mít v listinách zapsáno to, co má nyní mnoho firem, že předmětem podnikání jsou výroba, obchod, služby neuvedené v článku 1 až 3 živnostenského zákona. Toto obecné označení je podle soudu příliš nejednoznačné, matoucí a zavádějící a může snadno způsobovat omyl vedoucí k dalším problémům. Proto je toto obecné pojmenování činnosti soudem shledáno za nedostačující ba zdánlivé a jinými slovy to z pohledu soudu znamená situaci, jako kdyby předmět podnikání v daných klíčových dokumentech firmy vůbec uveden nebyl. Neuvedení předmětu podnikání v zakladatelských listinách společnosti však z pohledu práva současně také znamená, že společnosti chybí jedna z nezbytných náležitostí v zakladatelských dokumentech a taková společnost nemůže být nadále vlastníkem živnostenského oprávnění. Čili jednoznačně a tvrdě řečeno. Údaj je nutné doplnit nebo ukončit podnikání.
Podle nejvyššího soudu musí být předmět podnikání vymezen s tak jednoznačnou přesností, aby už z názvu bylo jasné, co konkrétně je předmětem činnosti firmy.
Soud sice striktně nestanoví, že se firmy musí ohledně názvu předmětu podnikání řídit jen názvy činností vymezených v živnostenském rejstříku, ale konkrétní právní odborníci radí se uvedených vymezených názvů raději při zapisování do listin držet.
Upřesnění předmětu podnikání v listinách je dobré prostřednictvím notáře udělat co nejdříve a nejpozději ihned poté, když k odstranění chyby vyzve rejstříkový soud
Firem, které mají jen obecně tedy nesprávně a nejednoznačně vymezen předmět podnikání ve svých zakladatelských listinách je v naší zemi opravdu velké množství a všechny si po uvedeném rozhodnutí soudu budou muset tuto chybu napravit. Takováto náprava musí ovšem vždy proběhnout dle předepsaných náležitostí formou notářského zápisu a to si nutně žádá nějaký čas. Jak tedy postupovat, aby firma nemusela být ve stresu o svoji existenci kvůli této chybě?
Odborníci radí v dané záležitosti konat, neodkládat případnou úpravu a respektovat ustanovení soudu, ale současně se nezpanikařit strachem ze zrušení podnikání
Nejvyšší soud ČR v dané věci rozhodl a firmy musí toto rozhodnutí akceptovat a řídit se jím a počítat s tím, že živnostenské a další úřady budou postupně kontrolovat, zda mají zápisy v listinách v pořádku a v souladu s výše uvedeným rozhodnutím. Právní specialisté radí tedy zlatou střední cestu, což znamená, nepanikařit, ale zároveň dokumenty zkontrolovat a opravu předmětu podnikání zbytečně neodkládat.
Důležité je také v dané záležitosti kontrolovat zprávy v datové schránce, aby nedošlo k přehlédnutí případné výzvy od rejstříkového soudu, která by vyzývala k nápravě popsané chyby v dokumentech. V případě, že taková výzva přijde, je nutné ji hned řešit a uvést věci do pořádku. Po výzvě už nelze otálet.
Ale teprve až ve chvíli, kdy by podnikatel na výzvu nereagoval a dokumenty neopravil, mohou přijít výše zmíněné radikální sankce znamenající případně až zrušení firmy.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací