Základní daňová sleva na poplatníka se zřejmě jen tak nezvýší a zvýšení ostatních daňových úlev se také nechystá
V neklidné době plné nejistot a obav o zdraví by si poplatník zasloužil alespoň naději, že v nejbližší době bude moci odvést státu méně na daních ze svého výdělku. Jenže takováto naděje nás nejspíš hned tak nečeká. Vláda v pondělí již poněkolikáté zamítla návrh opozice na zvýšení základní slevy na dani na poplatníka a s dalšími daňovými úlevami pro běžné poplatníky se v dohlednu také nepočítá.
Základní sleva na dani na poplatníka se na 30 000 Kč od roku 2021 neposune
Základní daňová sleva na poplatníka je zde pro všechny poplatníky, kteří ze svých příjmů odvádí státu daně a má plátci ukazovat, že za jeho snahu mu vždy zůstává část příjmů nezdaněných. Jenže ouha s tím jak rostou platy a zvyšuje se inflace i působením dalších ekonomických vlivů je procentně uvedená sleva jaksi stále menší. Výdělky v posledních letech rostou každým rokem, ale základní sleva na poplatníka zůstává od roku 2008 stále stejná, činí 24 840 Kč ročně, což tedy znamená, že se uvedená daňová výhoda snižuje a občan platí na daních více, i když Ministerstvo financí ČR stále neochvějně tvrdí, že se daně nezvyšují.
Naposledy před jedním dnem se opozice již poněkolikáté pokusila uvedenou situaci změnit a navrhla zvýšení této základní daňové úlevy na 30 000 Kč od nadcházejícího roku 2021. Návrh byl opět zamítnut s poukazem na to, že by takové zvýšení bylo drahé a přišlo stát na 20 miliard korun výdajů.
Ministerstvo financí si nadále stojí za tím, že nejlepší variantou, jak poplatníkům ulevit od daní je zrušení superhrubé mzdy a na realizaci tohoto zrušení se prý tvrdě pracuje.
Ministryně financí stále tvrdí, že se daňová zátěž nezvyšuje a naopak klesá třeba výraznou úlevou od daní rodičům nezaopatřených dětí
Ministryně financí Schillerová si stojí za tím, že se daně v Česku nezvyšují a pro úlevy se dělá maximum například výrazným daňovým zvýhodněním pro rodiče nezaopatřených dětí, které v posledních letech vzrostlo hned několikrát včetně růstu zvýhodnění na první dítě. A jako další daňová sleva je zde třeba školkovné, Dále se nejedna položka ze zboží a služeb nedávno přesunula do nejnižší sazby DPH a zvýšila se taktéž částka odpočtů u penzijního a životního pojištění těm kdo si platí více než 1000 Kč měsíčně.
Jenže těm, kteří nemohou uplatnit slevy na děti, či uvedené odpočty na pojištění daňové zatížení stoupá třeba jen tím, že se zvyšuje inflace a rostou ceny.
Neprošla také možnost zvýšení daňového odpočtu z hodnoty darů
Další navrhované daňové zvýhodnění, které na posledním jednání vlády také neprošlo, byla navrhovaná možnost, alespoň dočasně zvýšit daňový odpočet z hodnoty darů, což mělo v současné nelehké době posloužit k větší motivaci k poskytování darů veřejně prospěšným organizacím a institucím, které se dostaly do potíží působením koronavirové krize.
Ani tomuto návrhu nedalo ministerstvo spolu s vládou šanci. Argumentuje se tím, že by uvedené opatření nebylo ku prospěchu, protože pokud se podnikatel či firma dostane do závažných ekonomických potíží, těžko může myslet na dary a odpočty z nich.
K výše uvedenému je třeba zmínit, že jednu podobnou i když jednorázovou daňovou úlevu už vláda pro firmy a podnikatele nedávno schválila.
Jde o možnost jednorázově si snížit daňový základ u daně z příjmů o výdaje poskytnuté pro boj s pandemií v období od 1. března do 31. května 2020, kdy mnoho firem a podnikatelů okamžitě zdarma poskytovalo pomoc, tam kde bylo potřeba třeba výrobou potřebných zdravotnických pomůcek nebo službami sociálně potřebným a seniorům.
Z.Poková
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací