Základní kapitál je pro firmu důležitý z mnoha důvodů
Kdo chce podnikat musí mít finanční prostředky, aby svůj podnikatelský záměr mohl uskutečnit. Znamená to, že podnikatel nebo skupina podnikatelů potřebuje mít základní kapitál na rozjezd a fungování firmy. Do minulého roku byla stanovena výše základního kapitálu u společností s ručením omezeným 200 000 Kč. S nižším kapitálem se společnost tohoto druhu založit nedala. S rokem 2014 přišla změna v podobě zákona o obchodních korporacích. Uvedený zákon přinesl uvolnění hranice základního jmění pro založení společnosti s ručením omezeným, ale zároveň zákon uvaluje větší odpovědnost na členy statutárních orgánů uvedených společností. V případě insolvence musí všichni členové statutárního orgánu vracet veškerá plnění, která získali na základě smluv o výkonu funkce, a jakýkoliv další prospěch, který od společnosti obdrželi za dobu posledních dvou let před vyhlášením úpadku společnosti.
Nízký základní kapitál znamená tvrdší dopad případného krachu
Zákon o obchodních korporacích umožňuje podnikatelům založit společnost s ručením omezeným, a mít základní jmění v hodnotě pouze 1 Kč. Jak, ale ukazují nejrůznější průzkumy. Většina podnikatelů volí základní kapitál nejméně 50 000 Kč a vyšší. Čím nižší je základní kapitál tím detailněji se musí podnikání promýšlet a případný neúspěch pocítí podnikatelé ještě silněji a je téměř jisté, že jim zasáhne i do osobního života. Většina zodpovědných a uvážlivých podnikatelů, kteří v letošním roce zakládají své společnosti s ručením omezeným, volí výši základního jmění 200 000 Kč a více.
Výše základního kapitálu má vliv i na celkové hodnocení firmy
Výši základního kapitálu je opravdu dobré zvažovat. Začínat podnikání s korunou v kapse, může být romantické, ale může přinést smutný konec. Podnikání je třeba promýšlet z širšího hlediska. Je potřeba myslet na budoucnost. Je důležité znát své možnosti, myslet na možnost přistoupení dalších společníků i na vlastní důvěryhodnost. Nízký kapitál může vzbuzovat nedůvěru u obchodních partnerů.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací