Zálohy na daň z příjmu se i v roce 2024 týkají podnikatelů s vysokými příjmy
OSVČ s vysokými příjmy, kterým povinnost k dani z příjmu za rok 2023 přesáhne 30 000 Kč, se musí připravit na pravidelný čtvrtletní nebo pololetní odvod záloh v roce 2024. Podnikatelů, kterým daňová povinnost k dani z příjmu vyjde nižší, se placení záloh netýká a zaměstnanci si s uvedenou povinností také hlavu lámat nemusí, protože se za ně postará zaměstnavatel.
Placení záloh na daň z příjmu se i v roce 2024 bude týkat jen některých OSVČ ti s průměrnými příjmy uhradí daň vcelku
Na rozdíl od zaměstnanců, kterým se povinně odvádí záloha na daň z příjmu každý měsíc, pro podnikatele určuje zákon o dani z příjmu ohledně záloh jiný postup.
I v roce 2024 platí, že o placení povinných záloh v čtvrtletním či pololetním intervalu rozhoduje výše jejich zdanitelných příjmů a k nim vázaná výše daňové povinnosti. Podnikatelé, kterým poslední známá daňová povinnost čili platba daně z příjmu za předchozí rok vyjde do 30 000 Kč, nebo podnikají prvním rokem, zálohy platit vůbec nemusí. Povinnost čtvrtletního nebo pololetního placení záloh se v roce 2024 bude týkat jen podnikatelů, kterým daňová povinnost za rok 2023 vyjde vyšší než 30 000 Kč. Ostatní podnikatelé samozřejmě zaplatí daň z příjmu také, ale uhradí ji jednou souhrnnou částkou po skončení zdaňovacího období. Obecně lze tedy shrnout, že stejně jako v letech minulých, tak i v roce 2024 se pravidelné placení záloh bude týkat jen podnikatelů s vysokými příjmy.
Zda bude potřeba zálohy hradit čtvrtletně nebo pololetně o tom rozhodne výše daňové povinnosti
Jak je řečeno výše poslední známá daňová povinnost rozhodne o tom, zda podnikatel zálohy platit musí a stejná veličina určí také to, zda je třeba zálohy hradit pololetně čili dvakrát ročně nebo je nutné platit čtvrtletně čili čtyři platby za rok.
Poplatníci, kterým vyšla daňová povinnost za předchozí rok vyšší než 30 000 Kč, ale zároveň je celková částka maximálně 150 000 Kč, budou mít povinnost hradit v roce 2024 zálohy pololetně. To znamená dvěma platbami za rok.
Poplatníci s velmi vysokými příjmy, kterým daňová povinnost za rok 2023 přesáhla 150 000 Kč, budou muset platit zálohy čtvrtletně. To znamená čtyři platby za rok. Odvod je vždy k 15 dni čtvrtletí. První čtvrtletní zálohu je třeba zaplatit 15. března 2024, druhou 15. června, třetí 15. září a čtvrtou 15. prosince.
Pozor na úhradu záloh si musí dát i podnikatelé, kteří mají příjmy z podnikání i ze zaměstnání současně
Podnikatelé, kteří v předchozím roce měli současně příjmy z podnikání i ze zaměstnání současně si musí dávat na povinnost placení záloh více pozor, protože někdy uvedenou povinnost nemají, ale jindy ano.
Povinnost platby záloh na daň z příjmů při podnikání a zaměstnání současně ovlivňují oba základy daně. Záleží na tom jaký je celkový základ daně a jaký je dílčí základ daně ze zaměstnání.
Pokud je dílčí základ daně ze zaměstnání více, než 50% z celkového daňového základu poplatníka, tak povinné zálohy jako podnikatel platit nemusí.
Pokud je dílčí základ daně čili z příjmů ze zaměstnání méně než 15% procent z celkového daňového základu, tak podnikatel daňové zálohy z podnikání odvádí pololetně či čtvrtletně dle výše uvedených pravidel.
Pokud je dílčí základ daně v rozmezí 15 až 50 % z celkového základu daně, tak podnikatel čtvrtletní nebo pololetní zálohy odvádí, ale jen v poloviční výši.
Podobné články
Jak podat daňové přiznání 2024 elektronicky?
Pokud se rozhodnete podat své daňové přiznání za rok 2024 elektronicky, není nutné používat datovou schránku, což…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNa platbu daně z nemovitosti v roce 2024 je třeba mít připraveno více peněz
Opět nastává čas, kdy vlastníci nemovitostí musí sáhnout hlouběji do kapsy. Finanční úřad již zahájil proces…
Více informací