Zálohy na zdravotní pojištění musí platit i podnikající důchodci
Zdravotní pojištění musí platit každý občan naší země. Pokud má jedinec příjmy z podnikání musí také platit pravidelné měsíční zálohy na zdravotní pojištění. Kolik zaplatí OSVČ na zdravotním pojištění to vždy záleží na dosaženém zisku. Vždy však musí být placeny alespoň minimální měsíční zálohy. Jaká je situace u podnikajících důchodců? Musí si i tito podnikatelé platit zálohy na zdravotní pojištění? Podívejme se na situaci zblízka.
Na zdravotní pojištění se platí 13,5% z vyměřovacího základu, kterým je polovina základu daňového. I v případě, kdy je skutečný vyměřovací základ nižší, než minimální vyměřovací základ daný zákonem musí být zdravotní pojištění hrazeno z minimálního vyměřovacího základu. Z tohoto minimálního základu, který se vypočítá v Přehledu o příjmech a výdajích musí být hrazeny minimální měsíční zálohy zdravotní pojišťovně. Tato minimální záloha je 1797 kč pro rok 2015 při podnikání na hlavní činnost.
Podnikající důchodce platí zdravotní pojištění ze skutečného příjmu
Aktivní důchodce, který již není zaměstnán a rozhodne se naplno věnovat podnikání, platí povinnost, odvádět pravidelné zálohy na zdravotní pojištění stejně jako to musí činit všechny ostatní OSVČ. Podnikající důchodci mají však jednu vyjímku. Touto vyjímkou je, že pro ně neplatí minimální vyměřovací základ a platí zálohy vypočtené podle svých skutečných příjmů.
Zaměstnaný a podnikající důchodce zálohy neodvádí
Pokud se ale penzista rozhodne i po dosažení důchodového věku do důchodu neodejít a zůstane u svého zaměstnavatele pracovat na hlavní činnost, ale ještě k tomu bude podnikat, zálohy na zdravotní pojištění odvádět nemusí. Protože podnikání bude v uvedeném případě činností vedlejší a zálohy na pojištění za něho uhradí zaměstnavatel.
Důchodce, který s podnikáním začíná zálohy první rok nemusí platit
Odchodem do důchodu se člověk stává státním pojištěncem. To znamená, že za něho hradí zdravotní pojištění stát. I teprve v důchodu se však jedinec může rozhodnout vydat na podnikatelskou dráhu. U uvedeném případě se v prvním roce podnikání zdravotní pojištění platit nemusí. Pojistné zaplatí až po podání Přehledu o příjmech a výdajích ze skutečného zisku a z tohoto budou také vypočteny zálohy pojistného na další rok.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíSouběh více zaměstnaneckých poměrů znamená hlídat zdravotní pojištění
Situace, kdy zaměstnanec má uzavřeno současně více pracovních vztahů u různých zaměstnavatelů, vyžaduje, aby…
Více informací