Zaměstnanci z uzavřených podniků mohou vypomáhat ve zdravotnictví či sociálních službách a jejich zaměstnavatel nepřijde o podporu z programu Antivirus
Zaměstnavatelé, kteří dočasně kvůli koronavirové krizové situaci nemají práci pro své zaměstnance či je nemohou zaměstnávat kvůli vládním nařízením, se nemusí bát tyto pracovníky pustit pracovat na výpomoc do sociálních služeb či zdravotnictví. O podporu z programu Antivirus tito zaměstnavatelé v žádném případě nepřijdou.
Ministerstvo práce ujišťuje zaměstnavatele, že výpomoc jejich zaměstnanců v sociálních službách či zdravotnictví je nepřipraví o podporu z Antiviru
Řádící koronavirová nákaza si hraje nepříjemné hry podle svých pravidel. A tak zatímco zaměstnanci ve zdravotnictví a sociálních službách žalostně chybí či jsou na pokraji kolapsu, tak zaměstnanci z jiných oborů nemají práci žádnou, protože jejich podniky musí být kvůli vládním nařízením uzavřeny, případně mohou fungovat jen ve velmi omezeném režimu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí upozorňuje zaměstnavatele i zaměstnance, kteří nechtějí tomuto nesouladu nečinně přihlížet, že je zde zákonem povolená cesta jak situaci změnit. Volní zaměstnanci, kteří mohou a chtějí vypomáhat v současné situaci ve zdravotnictví či zařízeních sociálních služeb budou v těchto zařízeních jen vítáni a zaměstnavatelé těchto pomocníků se nemusí bát, že tím, že pustí tyto pracovníky vypomáhat, ztratí nárok na podporu z programu Antivirus.
Dočasnou výpomoc jinde je důležité se zaměstnavatelem předem písemně dohodnout
O uvedenou podporu zaměstnavatelé uvolněním dočasně nepotřebných zaměstnanců nepřijdou. Zákoník práce v dané výpomoci nevidí problém a § 304 říká, že zaměstnanci mohou vedle svého stávajícího zaměstnání vykonávat i další výdělečnou činnost pokud mají písemný souhlas svého zaměstnavatele. Z hlediska zákona je tedy důležité, aby zaměstnanci, kteří mají zájem se zapojit do uvedené pomoci, se na uvolnění ze svého zaměstnání dohodli písemně se svým zaměstnavatelem a pak už postupu nic nebrání.
Dočasná výpomoc zaměstnanců ve zdravotnictví či sociálních službách si se zaměstnavatelovým čerpáním příspěvku Antivirus nepřekáží
Jak je řečeno výše, zaměstnavatelé se nemusí bát, že přijdou o státní podporu z programu Antivirus. Pro příspěvek je rozhodující, jestli trvají překážky v práci na straně zaměstnavatele, který jej čerpá. Pokud překážky trvají, je příspěvek poskytován, i když zaměstnanci zatím přechodně vypomáhají na jiném pracovišti.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací