Zaměstnancům je třeba řádně proplácet i připravenost k práci
Zaměstnavatelé se v mnoha případech stále dostávají do soudních sporů se svými zaměstnanci, kterým řádně neproplatili veškerou vynaloženou pracovní aktivitu. Jinými slovy proplácení nutné přiměřené doby na jídlo a oddech pracovníkům náročných profesí, není všude pochopeno, jak by mělo.
Nutnou dobu poskytnutou zaměstnanci na jídlo a oddech zapomínají stále někteří zaměstnavatelé proplácet a pletou si ji s přestávkou
Náročné profese, při nichž se chrání i zachraňují životy i majetek mají vždy taktéž náročná pravidla pro zaměstnance i zaměstnavatele, na jejichž principu fungují. O tom, že i zaměstnavatelé si tu a tam vyloží zákonná pravidla po svém a neproplatí zaměstnanci vše, za co mu odměna v práci náleží, se na tomto portálu píše v článku, který říká, že za přestávku s neustálou pracovní pohotovostí náleží zaměstnanci odměna.
Realita je však taková, že si stále nejeden zaměstnavatel plete běžnou přestávku na jídlo a oddech, která se poskytuje zaměstnancům v profesích, při nichž je možné práci přerušit s přiměřenou nutnou dobou poskytovanou na jídlo a oddech, která se poskytuje zaměstnancům v profesích, kde nelze práci přerušit a zaměstnanec musí být neustále připraven práci konat. Kámen úrazu je stále v tom, že jde o dvě zcela odlišné záležitosti, kdy klasické přestávky na jídlo a oddech v zaměstnáních, která nevyžadují pracovní pohotovost, se dle zákoníku práce § 88 nezapočítávají do pracovní doby a není povinnost je proplácet, ale nutnou dobu poskytnutou zaměstnanci na jídlo a oddech v profesích s nepřetržitou pohotovostí je nutné proplatit vždy.
Znovu si tedy připomeňme, že každý zaměstnavatel ve všech profesích musí svým zaměstnancům poskytnout vždy nejdéle po 6 hodinách nepřetržité pracovní aktivity dobu nejméně 30 minut pauzy na jídlo a oddech. Mladistvému zaměstnanci musí být uvedená pauza poskytnuta ze zákona dokonce ještě dříve již po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jinými slovy, ať zaměstnanec pracuje v jakékoli profesi, musí mu být vždy poskytnut doba, aby se mohl po určité době najíst, napít a dojít si na toaletu. Přiměřená doba na jídlo, pití a použití toalety musí být nutně poskytnuta i zaměstnancům v profesích, kde zaměstnanec musí být neustále připraven konat práci v zájmu ochrany lidského zdraví životů a majetku. Ale vždy je třeba vědět, že v daném případě nejde o přestávku v práci a zaměstnanci i za tuto dobu, vždy náleží mzda, tedy je nutné ji proplatit.
Jak potvrdil i Ústavní soud, to že zaměstnanec musí být trvale ve střehu a připraven konat práci, si vždy žádá i proplacení doby, kdy se věnuje nezbytným úkonům jídlo pití, aby mohl práci konat. Zaměstnancům v daných profesích musí být proplacena každá doba pracovní připravenosti k výkonu práce, i když situace v daný okamžik zásah čili pracovní aktivitu nevyžaduje.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací