Zaměstnanec musí dostat čas na jídlo pití a odchod na toaletu
V každém zaměstnání a při každém typu práce se musí ze zákona najít čas na jídlo a pití, alespoň krátký oddech a odchod na toaletu.
Na základní práva zaměstnanců se zapomínat nesmí
Na každém pracovišti jsou trochu jiné pracovní podmínky a interní zvyklosti, některé jsou dány charakterem práce samotné a další jsou stanoveny většinou se zřetelem na co největší efektivitu práce. Vždy je však potřeba myslet také na zaměstnance a jejich práva udávaná zákonem. Realita je ale v daném ohledu na různých pracovištích různá.
Mnohde se pracovním podmínkám zaměstnanců věnuje stále větší pozornost i se zřetelem na to, že je v současné době zaměstnanců velký nedostatek a pracovní podmínky hrají často nemalou roli při rozhodování zaměstnance nad změnou zaměstnání.
Na straně druhé jsou i dnes pracoviště, kde se dodržování základních práv zaměstnanců příliš pozornosti nevěnuje a to, že zaměstnanec nemá pro velký objem práce čas na jídlo či dokonce čas dojít si na toaletu, se považuje za problém daného pracovníka. Nepozornost zaměstnavatele k uvedenému problému je nedodržováním zákona a zaměstnavateli se může hodně nevyplatit.
I v nepřerušitelném provozu musí mít zaměstnanec přestávky na jídlo a oddech
Je povinností každého zaměstnavatele nastavit podmínky režimu na pracovišti tak, aby byly v souladu s ustanoveními zákoníku práce, ohledně vymezení času na přestávky na jídlo a oddech podle § 88 zákoníku práce. Každý zaměstnavatel má také ze zákona jednoznačnou povinnost umožnit zaměstnancům při všech směnách stravování. Neznamená to pro zaměstnavatele povinnost jídlo zajišťovat, ale zaměstnanec musí dostat čas a prostor, aby si mohl sníst jídlo, které si na pracoviště donese, nebo si mohl na jídlo dojít.
Přestávka na jídlo a oddech musí povinně následovat nejdéle po šesti hodinách práce. Zaměstnavatel může poskytovat přestávky i po době kratší, než je uvedených šest hodin. Přestávka na jídlo a oddech po uvedených šesti hodinách práce musí mít ve standardním režimu délku nejméně 30 minut. Na pracovištích s nepřetržitým provozem musí být zaměstnanci poskytnuta alespoň jedna přestávka na dobu 15 minut. Režim musí být zorganizován tak, aby každý zaměstnanec měl možnost odejít si na toaletu.
Na každém pracovišti musí mít zaměstnanec zajištěn přístup k pitné vodě
Nařízení vlády č. 361/2007 ukládá zaměstnavateli povinnost zajistit pracujícím zaměstnancům přístup k pitné vodě. Pitná voda musí být dostupná zaměstnancům na všech pracovištích. Může jít o vodu z vodovodu, barelu či jiného obdobného zařízení.
Kontroly ohledně dodržování zákoníku práce se objevují docela často
Oblastní inspektoráty práce dnes kontrolují dodržování pravidel ukotvených v zákoníku práce docela často a zvláště dodržování přestávek v práci je dnes velmi hlídaným jevem.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací