Zaměstnavatel může požadovat výpis z trestního rejstříku, ale v souladu s právem
Požadovat po zaměstnanci výpis z rejstříku trestů je možné, ale vždy při tom musí být postupováno jednoznačně podle litery zákona, který daný krok upravuje.
Rejstřík trestů je evidencí citlivých údajů podléhající zvláštnímu režimu
Rejstřík trestů je evidencí fyzických a právnických osob, které se v nějaké souvislosti často i bez vlastního přičinění dostaly do rozporu se zákonem. Jsou zde evidovány nejen osoby odsouzené v trestním řízení, ale též osoby s podmíněně zastaveným trestním stíháním, s podmíněným odložením potrestání i osoby kde se jedná o narovnání a odstoupení od trestního stíhání.
Z důvodů velmi citlivé povahy informací v daném rejstříku shromážděných, podléhá poskytování těchto údajů velmi přísnému režimu. Dané informace nesmí být poskytnuty každému a ti kdož na ně právo mají, s nimi musí nakládat přesně dle vymezení zákona, což se týká i zaměstnavatelů.
Výpis z rejstříku trestů obsahuje informace o všech odsouzeních, uložených trestech, uložených ochranných opatřeních, o průběhu výkonu trestů i jejich odložení. Výpis z uvedeného rejstříku se vydává osobě, které se dané informace týkají a na její vlastní písemnou žádost. Výpis lze vydat i zmocněnci, který se prokáže platnou a ověřenou plnou mocí.
V odůvodněných případech má zaměstnavatel právo žádat výpis z rejstříku trestů
Pro výkon některých povolání je trestní bezúhonnost naprostou podmínkou. Jedná se o povolání s nejvyšší mírou odpovědnosti za životy i zdraví občanů a jejich bezpečnost a podobně. V daných případech má zaměstnavatel právo žádat po zaměstnancích při nástupu do zaměstnání výpis z rejstříku trestů. Pokud zaměstnavatel uvedený doklad po zaměstnanci žádá, musí uvést a doložit jednoznačný věcný důvod vyplývající z povahy práce, který k danému požadavku vede.
Za nesprávné nakládání s údaji hrozí nemalé pokuty
Pokud by požadavek na poskytnutí výpisu z rejstříku trestů, byl shledán jako neopodstatněný a neadekvátní k danému zaměstnání, mohlo by se stát, že by se zaměstnavatel žádostí o daný doklad dopustil vůči zaměstnanci přestupku. Maximální opatrnost musí zaměstnavatel zachovávat i při nakládání s údaji z uvedeného dokumentu. Za nesprávné nakládání s danými informacemi hrozí pokuta jeden nebo pět milionů korun, podle toho zda jde o údaje fyzické či právnické osoby.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informací