Zaměstnavatel může za zaměstnance zúčtovat daně i v roce 2020
Vypořádat si daňovou situaci za rok 2019 musí v roce 2020 všichni zaměstnanci, kteří měli v daném předchozím roce zdanitelné příjmy. Uvedenou povinnost může zaměstnanec stejně jako v letech minulých splnit podáním daňového přiznání nebo požádáním zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování a podpisem Prohlášení poplatníka čili takzvaného růžového prohlášení.
Růžové Prohlášení poplatníka k dani musí být letos podepsáno do 17. února
Zaměstnanci, kteří se letos nechtějí trápit nad daňovým přiznáním, a zákon jim podání přiznání k dani přímo neukládá, mohou i v roce 2020 využít možnost a požádat svého posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování k dani z příjmů. K danému účelu je nutné podepsat u zaměstnavatele obligátní růžový formulář čili Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za příslušné zdaňovací období případně jeho část.
Uvedené prohlášení musí být obvykle u účetní zaměstnavatele podepsáno nejpozději do 15. února. V roce 2020 uvedené datum připadá na víkend, a proto se termín posouvá na pondělí sedmnáctého února. Jako vždy je však lépe záležitost nenechávat úplně na poslední chvíli a podepsat raději dříve. Na formuláři nemá být pozdější datum než je patnáctý únor.
Žádat o zúčtování a podepsat Prohlášení je však i letos možné jen když zaměstnanec splňuje určité podmínky
Starost s daněmi však nemůže zaměstnavatel převzít za zaměstnance úplně vždy. Někteří zaměstnanci si budou muset v roce 2020 za zdaňovací období daňové přiznání podat, protože jim to s ohledem na jejich situaci nařizuje zákon. Stále totiž platí, že růžový formulář lze za jedno zdaňovací období či jeho úsek podepsat jen u jednoho zaměstnavatele. Poplatník sice může ve stejném roce vykonávat práci pro více zaměstnavatelů a podepsat u nich uvedený tiskopis, ale zaměstnání musí následovat za sebou, nesmí probíhat ve stejné časové rovině.
Žádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování může jen poplatník, který měl v uvedeném období zdanitelné příjmy ze závislé činnosti tedy zaměstnání. Poplatník, který měl i jiné příjmy podléhající zdanění se podání přiznání nevyhne.
Roční zúčtování u zaměstnavatele má své výhody a dá se v něm i doplnit zapomenuté
Zúčtováním záloh na daň a daňového zvýhodnění zaměstnavatel splní zaměstnancovu celoroční daňovou povinnost. Danou cestou je možné ještě i dodatečně doplnit či opravit něco, na co se během roku třeba zapomnělo, či když se situace poplatníka v nějakém daňově důležitém bodě během roku změnila.
Zaměstnanec má v této situaci za úkol pouze dodat zaměstnavateli doklady, kterými musí být daný proces podložen. To znamená doklad nároku na daňové zvýhodnění i další případné slevy, vždy podle konkrétní situace poplatníka a typu daňové slevy.
O roční zúčtování si musí každý zaměstnanec, který chce daným způsobem řešit povinnost k daním, zaměstnavatele požádat. Jak je patrné z řádků výše, nejde v žádném případě o záležitost automatickou. O uvedenou záležitost si zaměstnanec požádat může, ale nemusí. Pokud si chce poplatník řešit daně samostatně podáním daňového přiznání, může tak učinit, i když nemá danou povinnost uloženu ze zákona. Pokud zaměstnanec nechce řešit vypořádání s daněmi přes zaměstnavatele, ale zároveň se necítí ani na samostatné podání přiznání, může o pomoc požádat daňového poradce. To že bude poplatník podávat přiznání s poradcem je nutné do 1. dubna nahlásit finančnímu úřadu a na podání dostane poplatník v takovém případě dokonce delší lhůtu, než když se podává bez poradce.
Na straně druhé si o roční zúčtování u zaměstnavatele může požádat i poplatník, který měl v některých měsících zdaňovacího období nadprůměrné příjmy, a v těchto měsících mu vznikla povinnost platit solidární daň. Pokud se však povinnost solidární daně netýká celého zdaňovacího období a roční příjmy celkově nedosahují 48násobku průměrné mzdy, povinnost k solidární dani není a roční zúčtování u zaměstnavatele může být provedeno.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací