Zaměstnavatelé a poskytování „sick days“
Sick days patří mezi jednu ze zaměstnaneckých výhod, která pomůže zaměstnanci v nepříjemné situaci a může podpořit jeho loajálnost k zaměstnavateli. Zaměstnavatel si pak poskytnutí tohoto benefitu může zahrnout do nákladů, takže vzniká výhoda pro obě strany.
Nemoc a zaměstnání, dvě věci, které působí vzájemně velmi disharmonicky. Nemoc způsobuje většinou pokles pracovní výkonnosti zaměstnance a její přecházení může mít i trvalé následky. Přesto hodně zaměstnanců nemoc stále přechází protože, se bojí nepříjemností se zaměstnavatelem, z důvodu problematického hledání náhrady za nemocného nebo dokonce hrozící výpovědi.
Mnozí zaměstnavatelé však již zjišťují, že dobrým řešením v uvedené situaci je poskytnutí placeného zdravotního volna nemocnému zaměstnanci takzvané „sick days.“
Sick days – znamená poskytnutí několika dnů volna zaměstnanci v době nemoci na zotavení. Uvedené zdravotní volno poskytují zaměstnavatelé obvykle na dobu 3 až 5 dnů v kalendářním roce je určeno na léčení nemoci nebo zranění a při jeho poskytnutí si nemocný nemusí jít k lékaři pro neschopenku.
Poskytování zdravotního volna zaměstnancům je stále častější záležitostí a přináší prospěch oběma stranám. Zkušennosti větších i menších firem, kde uvedený systém využívají, potvrzují že věc má smysl. Zaměstnanci uvedenou možnost rádi využívají a pracují pak lépe a efektivněji. Ubude tím rozdělené pracovní doby z důvodů návštěv lékařů stresu a nervozity. Některé velké firmy poskytují svým zaměstnancům ještě i takzvané free days, které slouží zaměstnancům k vyřízení osobních a úředních záležitostí.
Poskytování a čerpání zdravotního volna má svá pravidla
I poskytování a čerpání sick days zaměstnancům se musí řídit určitými jasnými pravidly.
- Vždy musí být jasně stanoveno za jakých podmínek a o kolik dnů zdravotního volna může zaměstnanec požádat.
- Jaká mzda v době čerpání zaměstnanci náleží, může to být mzda celá, ale také jen její část.
- Pokud je stanovena možnost čerpání sick days musí být jasně stanoveno, kterých zaměstnanců se týká. Zda ji podléhají všichni zaměstnanci i ti, kteří jsou zaměstnáni na základě dohod, nebo se vztahuje jen na stálé zaměstnance. Zde je potřeba velká opatrnost a jasná specifikace, aby nemohlo dojít k případnému nařčení zaměstnavatele z diskriminace.
- Zaměstnavatel si má právo stanovit, jaký bude postup při nevyčerpání zdravotního volna. Zda bude nebo nebude volno převedeno do dalšího roku nebo zda jej třeba v rámci odměny zaměstnanci proplatí a podobně.
- Výše uvedená pravidla pak musí být vždy zakotvena v kolektivní nebo individuální smlouvě. Případně mohou být stanovena vnitřním předpisem firmy.
Sick days a daně
Dny placeného zdravotního volna poskytované zaměstnancům je důležité vypořádat také z hlediska daňového. Zaměstnanec musí počítat s tím, že má sice placené zdravotní volno, ale na straně druhé z uvedeného příjmu je potřeba odvést normálně zdravotní a sociální pojištění. Na uvedené peníze se nevztahuje § 6 odstavce 9 písmeno s) zákona o daních z příjmů a je potřeba je řádně zdanit.
Zaměstnavatel si naopak tuto náhradu mzdy poskytnutou v souladu s §24 odstavec 2 písmene j) bod 5 zákona o daních z příjmů, může zahrnout mezi daňově uznatelné náklady.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací