Zaměstnavatelé dávejte si pozor při doručování písemností na poslední známou adresu
Zaměstnavatel, který nechce mít problémy se zaměstnanci a soudy se kromě jiných důležitých povinností věnuje též pečlivému záznamu uchovávání ochraně a předávání důležitých údajů o zaměstnanci v rámci své firmy. Informační systém firmy má fungovat vždy tak aby zásadní informace ohledně údajů zaměstnance byly aktuální, jejich aktualizace byla známa všem zainteresovaným a fungovaly vazby v předávání, Je to velmi podstatné při doručování zásadních písemností a zaměstnavateli může vzniknout velký problém
Doručování důležitých písemností zaměstnanci není jen tak
Důležité písemnosti musí zaměstnavatel podle zákoníku práce doručovat svým zaměstnancům vždy do vlastních rukou.
Jedná se zejména o
- pracovní smlouvy,
- výpovědi,
- odvolání,
- mzdové výměry nebo
- záznamy kontrol ohledně dodržování pracovní neschopnosti.
Uvedená písemnost se tedy do vlastních rukou doručuje
- přímo na pracovišti,
- zaměstnavatelem, dalším pracovníkem nebo kurýrem do místa bydliště nebo posledního známého pobytu zaměstnance.
Když uvedené možné není důležitou písemnost zašlete poštou podle § 336 odstavce jedna na poslední adresu zaměstnance, která je zaměstnavateli známá přímo ze sdělení zaměstnance či je možné ji získat z jiných firemních nebo veřejných zdrojů účtárny, osobního oddělení, ale i od orgánů veřejné moci poskytovatelů zdravotních služeb a podobných institucí.
Pokud ani takovýto proces možný není, tak teprve poté může zaměstnavatel přistoupit k doručení třetí variantou a tou je elektronická pošta. Ovšem k tomu,aby bylo možné doručit zaměstnanci písemnost elektronicky je nutný jeho předchozí souhlas.
Důležité je v uvedeném směru zachovávat přesně linii postupu nejprve vždy osobní doručení a až poté pošta a další zásadní věcí je doručení na poslední známou adresu zaměstnance.
Poslední známá adresa zaměstnance je klíčová hlavně při sporech
Pokud tedy osobní doručení možné není a musíte jako zaměstnavatel sáhnout po variantě doručení písemnosti prostřednictvím sítě poštovních služeb, soustřeďte se na to na jakou adresu doručujete a věnujte pozornost tomu, abyste doručovali na adresu aktuální a tedy správnou. Pátrání po poslední známé adrese věnujte patřičnou pozornost a ověřujte si její aktuálnost, abyste posléze nebyli překvapeni třeba stížností zaměstnance že mu písemnost doručena nebyla řádně doručena a na straně druhé pokud písemnost není řádně doručena jsou její důsledky z hlediska práva neplatné, protože se o nich zaměstnanec nedozvěděl.
Zaměstnavatel smí zaměstnanci doručovat písemnosti na adresu o které se jako o doručovací adrese dozvěděl naposledy a ne na adresu jinou. Je důležité myslet na to. Že doručovacích adres může mít zaměstnanec klidně několik a nemusí vždy nutně korespondovat s adresou trvalého bydliště. Poslední známou doručovací adresou může být i adresa pobytu přechodného, kde se zaměstnanec bude nějakou dobu zdržovat, třeba z důvodů ozdravného pobytu, péče o příbuzného, či třeba přírodní katastrofy.
V případě, že potřebujete doručit zaměstnanci výše uvedenou zásadní písemnost. Je nutno pídit se po poslední známé adrese a tu kterou tímto úsilím naposledy získáte z věrohodných zdrojů pak použít k zaslání dokumentu.
Než budete zasílat sjednoťte si a ověřte informace
Může se totiž klidně stát, že u daného zaměstnance se budou údaje o adresách rozcházet a jiné jsou ve spisech zaměstnavatelových a jiné v účtárně. Zákon však počítá s provázaností informací v rámci firmy a vzájemnou komunikací zvláště v rozhodujících situacích, kterými například propouštění či přijímání pracovníků bezesporu je. Předpokládá se i to, že ve chvíli těchto závažných rozhodnutí si zaměstnavatel informace zjišťuje a patřičně analyzuje a než podnikne odeslání je informován a ví kam zasílat, aby písemnost bylo možno považovat za doručenou. Pokud tomu tak není, není pak možno obviňovat z pochybení zaměstnance a dokumenty respektive jejich obsah se následně stanou neplatné,
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíNemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informací