Zaměstnavatelé se kontrolám zdravotních pojišťoven také nevyhnou
Jak vyplynulo z bouřlivých debat posledních dnů, osoby samostatně výdělečně činné své závazky ke zdravotním pojišťovnám většinou poctivě plní i přes ne vždy jednoduchou situaci. Obdobná je situace i u většiny běžných zaměstnavatelů. To jestli zaměstnavatelé plní své povinnosti vůči zdravotním pojišťovnám, si pojišťovny pečlivě hlídají a prověřují pravidelnými i nepravidelnými kontrolami.
Každých pět let pravidelně a mezi tím i namátkově
Kontrole dokladů zda, zaměstnavatel pravidelně, řádně a v příslušné výši odvádí zdravotní pojištění za své zaměstnance se vyhnout nelze. Zdravotní pojišťovny provádí jednak kontroly pravidelné, standardní, které probíhají zhruba jednou za čtyři až pět let podle harmonogramu jednotlivých pojišťoven a jednak kontroly namátkové. Pokud má podnik větší počet zaměstnanců s registrací u různých pojišťoven, musí být zaměstnavatel přirozeně připraven i na větší počet kontrol z těchto institucí. V některých případech mohou být kontroly u větších firem a zaměstnavatelů dokonce častější než v případě podnikajících fyzických osob, kde se hodně vychází z vyúčtování pojistného. „Důležité jsou údaje z informačního systému pojišťovny a u OSVČ, mají svou nezastupitelnou roli pravidelně podávané přehledy,“ to potvrzuje i mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Oldřich Tichý.
Pozornost kontrolorů na sebe zaměstnavatel připoutá, když své povinnosti neplní řádně a včas nebo uvádí nepravdivé údaje. Nesrovnalosti v platbách, hrozící likvidace nebo insolvence podniku, to vše dává podnět k provedení kontroly.
Neplatit se nevyplácí
Při neplacení zdravotního pojištění za zaměstnance, hrozí zaměstnavateli pokuty, které se vyšplhají do statisíců korun. Zvlášť pečlivě se zaměstnavatel musí soustředit na zahájení i případné ukončování pracovního poměru svých zaměstnanců. Zanedbání oznamovací povinnosti vede k pokutě až 200 000 Kč. Pokuty mohou být uloženy v rozmezí od dvou až do pěti let ode dne, kdy dojde k porušení povinnosti platby. Promlčecí doba u udělených pokut je 10 let.
Podnikatel v případě neplacení pojistného může přijít o živnostenské oprávnění
V případech porušení povinností ohledně opožděných či nesplněných plateb, postupují pojišťovny individuálně s ohledem k okolnostem a celkové platební historii plátce. Může se však stát, že při neplacení pojistného, může být plátci pozastaveno nebo zrušeno živnostenské oprávnění. Pojišťovny mají propracované matodiky, kdy v případě závažného nesplnění povinností mohou k uvedené sankci přistoupit.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informací