Zápočet pohledávek a závazků musí být vždy v souladu se zákonem o účetnictví i občanským zákoníkem
Ve vzájemných vztazích obchodních partnerů vždy vznikají pohledávky a proti nim závazky na obou stranách vztahu. Nejběžnějším způsobem vyrovnání mezi těmito partnery je splnění závazku, což u partnera znamená zánik pohledávky, ale není to jediný způsob vyrovnání. Zákony umožňují také vyrovnání prostřednictvím vzájemného zápočtu pohledávek a závazků. Při uvedeném procesu je ale vždy nutné postupovat dle pravidel občanského zákoníku respektive Nového občanského zákoníku a zákona o účetnictví.
Pokud obchodní partneři mají vůči sobě vzájemně pohledávky a z nich vzniklé závazky mohou se vyrovnat vzájemným nebo i jednostranným započtením
Pohledávky a závazky jsou přirozenou součástí každého obchodního vztahu a vznikají z každého vzájemného plnění. Z každé pohledávky vždy zákonitě vzniká závazek čili právo věřitele na splnění závazku. Občanský zákoník a zákon o účetnictví umožňují, aby obchodní partneři vzájemně vyrovnávali pohledávky a závazky, které proti sobě mají vzájemným započtením. Započtením pohledávky proti pohledávce stejného druhu u obchodního partnera se obě pohledávky vzájemně zruší v tom rozsahu, v jakém si vzájemně odpovídají, což znamená, že vztah je vyrovnán nebo alespoň částečně vyrovnán, když se pohledávky kryjí jen částečně.
Zákon o účetnictví stanoví pravidla a postupy, jak proces započtení provádět
Započtení a pohledávek a závazků může být prováděno podle zákona o účetnictví jedině tehdy, když se jedná o pohledávky stejného druhu, které se staly splatnými, a tedy přišel čas splnění dluhu.
Není tedy možné započítat například peněžní pohledávku proti nepeněžní a nelze započítávat pohledávku, dokud se nestane splatnou.
Než se přistoupí k samotnému procesu zápočtu pohledávek a závazků je velmi důležité dát protistraně vědět, že máme zájem o provedení uvedené záležitosti. Zásadní roli v daném procesu hraje dohoda o vzájemném započtení pohledávek a závazků. Zákon sice výslovně nestanoví, že dohoda musí být písemná, což znamená, že je možné mít dohodu uzavřenu i ústně, ale praxe ukazuje, že písemná dohoda podepsaná oběma účastníky je vždy lepší a přispívá ke zdárnému a rychlému řešení záležitosti.
Dohoda o vzájemném započtení pohledávek by měla obsahovat identifikační údaje obou stran a přesné částky započítávaných pohledávek a závazků.
V dané záležitosti může dojít ke dvěma situacím, které je třeba do účetnictví uvést a informaci o nich dobře uschovat. Započítávané pohledávky a závazky se u obou stran rovnají, obě strany si započítávají stejné částky. Nebo může nastat druhá varianta, že se započítávané částky nerovnají. Na straně jednoho z účastníků tudíž zbývá dluh, který je nutné daným účastníkem uhradit. Informaci o uvedeném zbylém dluhu je třeba do dohody o vzájemném započtení uvést a důležité je hlavně přesně uvést tuto částku, která nebyla započtena a tudíž vyrovnána.
Po vzájemném zápočtu pohledávky ve stejné výši nastává tedy zánik závazku, ale účetní povinnosti ještě nekončí, protože je třeba ještě vyřešit čili zrušit případné opravné položky vytvořené k uvedené zaniklé pohledávce.
Pro zápočet pohledávek se používají účty 395 a 311. Pro zápočet závazků se používají účty 321 a 395. V případě že jde o nerovné započtení, zaznamená se v účetnictví ještě ona úhrada dluhu na účtech 221 a 311.
Započtení může být i aktem jednostranným
Ve výše uvedených řádcích jsme popsali situaci dohody, kdy se obě strany na zápočtu jednoznačně dohodnou. Zápočet může být i aktem jednostranným. Občanský zákoník totiž říká, že k započtení může jednou nebo druhou stranou dojít vždy jakmile jedné ze stran vznikne právo požadovat uspokojení vlastní pohledávky a současně i povinnost plnit svůj vlastní dluh protistraně. Každá ze zúčastněných stran může v takovém případě oznámit protistraně, že si započte pohledávku soupeře proti svému dluhu, který u soupeře má a vyrovná tím vazby. Pokud protistrana s navrženým postupem souhlasí a svůj souhlas nějakým způsobem jednoznačně prokazatelně projeví, nemusí být zápočet vzájemný, ale může být právě aktem jednostranným. Vždy je však o tomto jednostranném aktu vést záznam a protistranu o zápočtu předem uvědomit.
Podobné články
Co je utvrzení dluhu?
Utvrzení dluhu představuje významný právní institut zakotvený v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), který…
Více informacíJak vymoci dluh bez smlouvy?
Situace, kdy vznikne dluh bez písemné smlouvy, není v běžném životě ničím neobvyklým. Může jít o půjčku mezi…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací