Zápočtový list je třeba vydat včas jinak hrozí miliónové sankce
Od ledna 2015 budou změny v zákoně o zaměstnanosti i v zákoně o inspekci práce. Za chyby v zaměstnanecké administrativě hrozí vysoké pokuty.
Pozor na rozsah pracovní doby a diskriminaci zaměstnanců!
V souvislosti se změnami v zákoně o inspekci práce si musí zaměstnavatelé pečlivě hlídat rozsah pracovní dohody svých zaměstnanců. V případě, že zaměstnavatel neuhlídá, aby jeho zaměstnanec nepřekročil rozsah práce konané na základě dohody o provedení práce nebo dohody o provedení činnosti, dopustí se zaměstnavatel přestupku. A za tento přestupek mu hrozí pokuta až 2 000 000 Kč. V případě pochybení ohledně ukončení pracovního poměru bude také hrozit pokuta až 2 000 000 Kč. Ohlídat je potřeba vyplácení odstupného, včasné vydání zápočtového listu i důvod výpovědi. Z různých důvodů diskriminace při zaměstnávání může být na zaměstnavatele uvalena pokuta až 1 000 000 Kč.
Včasné předání zápočtového listu je důležité
Zápočtový list má být zaměstnanci vydán ke dni skončení pracovního poměru ne až po něm, jak tomu ve většině případů dosud je. V této oblasti se očekávají problémy. Protože zaměstnanci velmi často přicházejí na úřady práce druhý den po skončení zaměstnání, ale zápočtový list nemají protože jim ještě nebyl vydán, úřad práce za takovéto situace nemůže o uchazeči rozhodovat, protože nemá potřebné údaje. Zápočtový list při skončení zaměstnání musí obsahovat údaje uvedené v § 313 zákoníku práce, které jsou platné pro všechny zaměstnavatele. V zápočtovém listu musí být uvedeno zda pracovní poměr či příslušné dohody byly rozvázány zaměstnavatelem v důsledku porušení právních předpisů vztahujících se k pracovní činnosti zaměstnance zvláště v případě § 301 zákoníku práce, kdy se jedná o porušení předpisů zaměstnancem zvlášť hrubým způsobem. Tyto skutečnosti jsou pro úřad práce zásadní při jednání o podpoře a dalším osudu zaměstnance. Proto zaměstnavatel musí vydat zápočtový list v den skončení zaměstnání. Na žádost zaměstnance může zápočtový list obsahovat přílohu s uvedením výše průměrného výdělku.
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
V zákoně o zaměstnanosti se změny dotknou zvláště oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Mezi osoby zdravotně postižené budou od roku 2015 opět patřit osoby zdravotně znevýhodněné. Zaměstnavatelé budou muset podávat podrobnou zprávu o zaměstnávání zdravotně postižených případně o vykonaném náhradním plnění. Byl upraven § 83 zákona o zaměstnanosti, který zaměstnavateli ukládá povinnost, do 15 února následujícího roku nahlásit krajskému úřadu práce podrobné informace o plnění povinného podílu a hlavně o způsobech tohoto plnění. Nově se budou oznamovat identifikační údaje zaměstnavatele od kterého byly výrobky pro náhradní plnění odebrány, ceny odebraných výrobků bez DPH, číslo dokladu na základě něhož bylo odebrání provedeno.
Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají osoby zdravotně postižené, mají možnost nárokovat příspěvky na zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Podrobnější informace lze nalézt v zákoně o zaměstnanosti část III-Zaměstnávání osob se zdravotním postižením..
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací