Zápočtový list neboli potvrzení o zaměstnání se nevyplácí opomíjet, jde o dokument, který může zaměstnanec právně vymáhat
Zápočtový list čili potvrzení o zaměstnání je v pracovněprávních vztazích mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem stejně klíčovým dokladem jako pracovní smlouva nebo dohoda o práci konané mimo pracovní poměr. Pokud toto potvrzení o zaměstnání při skončení zaměstnání zaměstnanci vydáno není, dochází na straně zaměstnavatele k nesplnění povinností, které si může zaměstnanec následně vymáhat u soudu.
Potvrzení o zaměstnání čili Zápočtový list musí být povinně vydán při skončení každého pracovního poměru, dohody o činnosti a často i dohody o provedení práce
Jak napovídá úvod je potvrzení o zaměstnání dokument stejně důležitý jako pracovní smlouva či dohoda o činnosti či dohoda o provedení práce. V praxi je však situace taková, že potvrzení o zaměstnání je zaměstnavateli často opomíjeno, jako doklad méně důležitý či pouze formální, který se ani vystavovat nemusí. Stává se i to, že zaměstnavatelé odmítají při skončení zaměstnání uvedený dokument zaměstnanci vydat nebo za jeho vydání, dokonce žádají nějaký proti, úkol od zaměstnance například vrácení pomůcek.
Potvrzení o zaměstnání je přitom dokument, který nutně musí provázet skončení každého pracovního poměru i všech dohod konaných mimo pracovní poměr zakládajících povinnou účast na pojistném. Zaměstnavatel má přímo ze zákona podle § 313 povinnost vydat končícímu zaměstnanci uvedené potvrzení. Toto potvrzení je vždy třeba vydávat i zaměstnancům, končícím u zaměstnavatele z důvodu odchodu do starobního důchodu.
Potvrzení o zaměstnání musí být zaměstnavatelem vydáno ke dni skončení pracovního poměru, a tedy vždy nejpozději poslední den trvání pracovního poměru. Není pravdou, že toto potvrzení může být vydáváno až do osmého dne po skončení pracovněprávního vztahu.
Pokud zaměstnavatel nevydá zaměstnanci potvrzení o zaměstnání, dopouští se protiprávního jednání, za nějž hrozí pokuta až dva miliony korun
Pokud zaměstnavatel odmítá končícímu zaměstnanci vydat uvedené potvrzení o zaměstnání či s jeho vydáním otálí, pak z hlediska zákona nejen, že neplní své povinnosti zaměstnavatele, ale dopouští se právního deliktu, za který mu hrozí pokuta až dva miliony korun, pokud zaměstnanci z důvodu tohoto jednání vznikne škoda a bude se svého práva domáhat soudně.
Potvrzení o zaměstnání je pro zaměstnance velmi důležitým dokumentem nejen do dalšího zaměstnání, ale také pro případnou žádost o podporu v nezaměstnanosti či k dokládání nároku na starobní důchod, a právě proto je uvedené potvrzení dokumentem, který má zaměstnanec právo si vymáhat zákonem.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informací