Záruka reklamace zboží se bude legislativně měnit a měla by zlepšit postavení spotřebitele
Když si občan v současnosti zakoupí nějaké zboží, u něhož následně zjistí nějakou závadu, jde věc reklamovat a spoléhá na dvouletou zákonnou záruku pro reklamaci zboží. Uvedený právní prostor by se měl v nejbližší době změnit, Protože je nutné reklamaci přizpůsobit směrnicím EU, které je třeba vložit do našich reklamačních pravidel. Jenže postup je dost zmatečný a zákazník z toho nemusí zrovna snadno pochopit, jakou lhůtu k reklamaci bude vlastně mít.
Současné pojetí reklamační dvouleté zákonné záruky jakoby zanikne, ale na straně druhé bude fungovat pořád jen v evropském pojetí
Tak jako už mnohokrát je opět nutné do české legislativy do roku 2022 zapasovat tentokrát rovnou dvě směrnice, které se týkají práv spotřebitelů v případě, že si zakoupí vadné zboží.
Dvouletá reklamační lhůta, zákazníkům i po nových úpravách, které budou provedeny v občanském zákoníku, zůstane. Uvedený prostor pro reklamaci totiž platí v celé Evropě. Změní se koncepce fungování samotné záruky. Bude tu jednak smluvní záruka poskytovatele za jakost a dále zde bude odpovědnost prodávajícího za vady, které měla věc již při převzetí. Rozšíří se okruh vad, za něž prodávající bude odpovídat. Prodejce bude odpovídat nejen za to, že věc má vše, co ze své podstaty ke správnému fungování mít musí, ale že odpovídá i množstvím, jakostí funkcí i bezpečností stejnému druhu takového zboží.
Prodlouží se období, kdy zákazník nemusí prokazovat, že vadu na zboží nezpůsobil sám
Popisovaná změna ohledně reklamací by měla zákazníkovi přinést i další pozitivum. Měla by se totiž prodloužit lhůta, po kterou může zákazník závadnou věc prodejci vrátit a nemusí prokazovat, že uvedené poškození nezpůsobil sám třeba nesprávným zacházením. Tato lhůta se má prodloužit ze současných šesti měsíců na celý jeden rok. Obchodníkům má také i po změnách zůstat možnost nabízet zákazníkům i placenou prodlouženou záruku. Uvedenou prodlouženou záruku, jak je řečeno, již nabízí mnoho obchodníků i v současnosti a jedná se vlastně o pojištění zejména proti vadám technického charakteru. Více zde.
Podobné články
Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informací