Zástupci řemeslných cechů budou diskutovat s premiérem
Řemesla a řemeslná výroba je pro naši zemi velmi důležitá, přesto nemá jednoduchý život a stále musí o svou pozici tvrdě bojovat. Pere se s legislativní nejistotou a jejími častými změnami, malým množstvím mladých pokračovatelů i dalšími problémy. K diskuzi o uvedených otázkách se sejdou zástupci cechů s premiérem v demisi Babišem.
Kde je podpora řemesel státem nejpotřebnější se dnes dozví premiér
Řemesla se dnes podílí na hrubém domácím produktu naší země přibližně 38 procenty. Uvedené číslo není zanedbatelné a mohlo by být mnohem vyšší, kdyby byla pro daný segment větší záštita státu. I pro řemeslníky je klíčová legislativní jistota, srozumitelnost a trvalost pravidel, aby živnostenská oprávnění nezůstávala ležet v šuplíku. Jen necelá polovina lidí s vydaným živnostenským oprávněním k provozování řemesla, se uvedené činnosti skutečně věnuje.
Tuto skutečnost potvrdili v minulých dnech několikrát i zástupci řemeslných cechů a je to i jedno z témat, o kterém chtějí diskutovat s premiérem Babišem. Dalším tématem, které chtějí zástupci řemeslných cechů s premiérem probírat je nutnost nastavení změn ve vzdělávání mladých řemeslníků a posilování zájmu mladých lidí o řemesla. Zachování řemesel a propojení řemeslné tradice a umu s moderními technologiemi je nezbytné pro podporu obslužnosti menších měst a venkova i podporu zaměstnanosti.
Hovořit se bude i o elektronické evidenci tržeb
Tématem, kterému se zástupci řemeslných cechů při jednání s premiérem jistě nevyhnou, bude elektronická evidence tržeb, a co se bude v dané oblasti dít dál. Elektronická evidence tržeb jako systém ochrany daní a poctivého podnikání se první fází rozjela na konci roku 2016. Obchodníci se do systému zapojili v březnu 2017 a v červnu 2018 se do uvedeného podniku měli povinně zapojit právě řemeslníci.
Jenže změna je život, EET se podíval na zoubek Ústavní soud ČR a doporučil v daném systému různé věci upravit a opravit. V souvislosti s daným verdiktem uvedeného soudu došlo i k zastavení náběhu dalších fází EET a právě řemeslníci nevědí, co s nimi v daném směru bude a chtějí se na to zeptat právě na daném setkání. Na jedné straně se totiž ozývá, že právě zmíněné rozhodnutí Ústavního soudu další vlny EET zrušilo, ale premiér Babiš trvá na tom, že se pokračování EET neruší, ale pouze odkládá.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíNemocenské pojištění si hradí stále menší počet živnostníků
V posledních letech se stává stále zřetelnějším, že počet živnostníků v České republice, kteří se dobrovolně…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací